خانه / کابل برق / قیمت کابل برق دو رشته

قیمت کابل برق دو رشته

کابل برق دو رشته ای معمولا برای برق رسانی به مصرف کننده های تک فاز به کار گرفته می شود. این محصول از تنوع نسبتا بالایی برخوردار است و قیمت کابل برق دو رشته متاثر از همین گوناگونی و تفاوت در سایز خواهد بود.

قیمت کابل برق دو رشته

کابل برقی که ۲ رشته دارد!

بار دیگر با شما هستیم تا گروهی دیگر را از محصولات متنوع دنیای سیم و کابل به حضورتان معرفی نماییم. از عنوان این بخش متوجه شدیم که صحبت پیرامون کابل برق دو رشته است. زمانی که می گوییم دو رشته، ذهن ها به سمت سیستم برق تک فاز متمایل می شود. سیستمی که در آن به یک رشته هادی برای فاز و یک رشته برای نول احتیاج خواهیم داشت.
کابل های دو رشته از نظر جنس هادی یا اجزای تشکیل دهنده، کاربرد و سایز متنوع هستند که در ادامه از این تنوع خواهیم گفت.

کابل افشان دو رشته معمولی

کابل برق دو رشته افشان

اولین محصولی که در گروه کابل برق دو رشته ای جلب توجه می نماید، کابل افشان است. کابلی با کاربردهای فراوان چه در کابل کشی ساختمان ها و چه به عنوان کابل رابط در تجهیزات، ماشین آلات و دستگاه های تک فاز خانگی و کارگاهی. کابل افشان دو رشته به دو شکل زیر قابل ارائه است :

 1. کابل افشان سبک مسی به صورت گرد یا تخت در سایزهای ۰٫۵×۲ و ۰٫۷۵×۲ با کد استاندارد ISIRI (607)52
 2. کابل افشان معمولی مسی در سایزهای ۰٫۷۵×۲، ۱×۲، ۱٫۵×۲، ۲٫۵×۲، ۴×۲، ۶×۲ و ۱۰×۲ با کد استاندارد ISIRI (607)53 و ISIRI (607)71C

کابل افشان ۲ رشته به طور معمول در کلاف های یکصد متری عرضه می گردد؛ اما مطابق سفارش امکان بسته بندی آن بر روی قرقره نیز وجود دارد.

کابل ۲ رشته مفتولی زمینی

کابل برق دو رشته مفتولی مسی

دسته ای دیگر از کابل های دو رشته برق کابلهای مفتولی مسی هستند که باز هم به دو گروه تقسیم بندی می شوند :

 1. کابل مفتولی سبک (NYM) با ولتاژ نامی ۳۰۰/۵۰۰ ولت برای مصارف خانگی و صنعتی در سایزهای ۱٫۵×۲ تا ۲۵×۲
 2. کابل مفتولی زمینی (NYY یا NYY-O) با ولتاژ اسمی ۰٫۶/۱ کیلو ولت برای نصب ثابت در فضای آزاد، زیر زمین یا درون داکت در سایزهای ۱٫۵×۲ تا ۲۵×۲

با توجه به سطح مقطع هادی های کابل، شکل هادی به دو شکل تک مفتولی و چند مفتولی (نیمه افشان) خواهد بود. کابل مفتولی سبک و قدرت از نظر مس به کار رفته در یک سایز مشخص تفاوتی با هم ندارند و تفاوت آنها مربوط به نوع و ضخامت مواد به کار رفته در بخش عایق، فیلر و روکش است.

کابل آلومینیومی ۲ رشته

کابل آلومینیومی زمینی دو رشته

قیمت کابل برق دو رشته آلومینیومی در مقایسه با همتای مسی آن بسیار کمتر است. همین نکته سبب شده تقاضا برای این کابل افزایش چشمگیری داشته باشد. مشخصات کابل قدرت دو رشته ای آلومینیوم عبارت است از :

 • ولتاژ کار : ۶۰۰/۱۰۰۰ ولت
 • استاندارد : ISIRI 3569-1
 • هادی : مفتول های آلومینیومی
 • عایق : PVC یا XLPE
 • روکش : PVC
 • رنگ روکش : مشکی
 • کد شناسایی : NAYY یا NA2XY
 • سایز : ۱۰×۲، ۱۶×۲، ۲۵×۲ و ۳۵×۲

در کنار مقرون به صرفه بودن، کابل آلومینیومی وزن کمتری هم دارد که موجب سهولت جا به جایی و کابل کشی خواهد شد. این کابل ها بر روی قرقره بسته بندی می گردند و امکان تحویل آن در متراژ های متنوع مدنظر مشتریان وجود دارد.

کابل خودنگهدار دو رشته

کابل خودنگهدار دو رشته

کابل های خودنگهدار که همینک در شبکه های هوایی تک فاز ایران استفاده می شوند، غالبا دارای سه رشته هستند؛ اما در برخی کاربردها و یا سفارشهای صادراتی کابل بدون مسنجر و به شکل دو رشته هم تولید و تحویل می گردد. سایز رایج این کابل ۱۶+۱۶×۱ و ۲۵+۲۵×۱ می باشد. کابل خودنگهدار دو رشته از هادی آلومینیومی و عایق XLPE تشکیل یافته است.

کابل دو رشته شیلد دار

کابل دو رشته شیلد دار مسی

این کابل مشابه همان کابل افشان مسی است با این تفاوت که در ساختار آن از شیلد بافته شده استفاده شده است. شیلد یک سپر مغناطیسی برای کابل خواهد بود و از آن در برابر آثار نامطلوب امواج الکترومغناطیسی یا نویزها محافظت می نماید. سایز های این کابل از این قرار است :

 • ۰٫۵×۲
 • ۰٫۷۵×۲
 • ۱×۲
 • ۱٫۵×۲
 • ۲٫۵×۲

جنس عایق و روکش کابل پی وی سی است. کابل افشان شیلد دار با حروف اختصاری NYSLCY یا H05VC4V-F معرفی می گردد. این محصول نیز با بسته بندی به دو شکل کلاف ۱۰۰ متری یا قرقره قابل عرضه خواهد بود.

کابل برق دو رشته نسوز

کابل اعلام حریق نسوز دو رشته

کابل برق دیگری را که می توان در گروه کابل های دو رشته معرفی نمود، کابل اعلام حریق شیلد دار با روکش نسوز است. کابل سیلیکونی در شرایط بروز آتش سوزی می تواند با استحکام حرارتی و مغناطیسی بالا به وظیفه خود که همان تغدیه تجهیزات سامانه اعلام حریق است به خوبی عمل نماید در حالی که مواد به کار رفته در ساخت آن عاری از هالوژن و کم دود هستند. ساختار این محصول به شکل زیر است :

 • هادی : مس افشان قلع اندود
 • عایق : سیلیکون
 • شیلد : مس قلع اندود بافته شده به همراه فویل آلومینیومی
 • روکش : سیلیکون

رایج ترین سایز این کابل در نوع دو رشته ۱٫۵×۲ می باشد؛ اما در سطح مقاطع دیگر هم قابل تولید است. قیمت کابل برق دو رشته نسوز بیشتر از کابل های معمولی است که البته با توجه به قابلیت ویژه ای که دارد این تفاوت قیمت منطقی به نظر می رسد.

کابل مسی زره دار LV

کابل برق ۲ رشته زره دار

در بالا به کابل های دو رشته ای اشاره کردیم که امکان نصب مستقیم زیر خاک را دارند؛ اما گاهی بسته به شرایط محل نصب، امکان آسیب دیدن فیزیکی کابل برق وجود دارد. در چنین شرایطی توصیه می شود از کابل زره دار استفاده نمود. مشخصات این کابل مشابه کابل قدرت مسی NYY است با این تفاوت که در ساختار آن از مفتول های فولادی به عنوان زره یا آرمور استفاده شده و با کد NYRY شناخته می شود.
کابل برق ۲ رشته زره دار با سطح مقطع ۱٫۵ تا ۱۶ میلیمتر مربع یا بیشتر مطابق سفارش ارائه می گردد.

کابل برق دو رشته لاستیکی

 

کابل ۲ رشته لاستیکی

استفاده از مواد عایقی متفاوت در تولید کابل های برق به سبب ویژگی های ذاتی آن مواد است. کابل های لاستیکی مقاومت خوبی در برابر آب و رطوبت دارند و از استحکام کششی و سایشی بالایی بهره مندند. کابل ۲ رشته لاستیکی کاربردهای گوناگونی مانند مثالهای زیر دارد :

 • تغذیه پمپ کف کش و انواع واترپمپ های تک فاز
 • تغذیه روشنایی کف استخرها
 • کابل های عبوری از مناطق مرطوب یا در حضور مواد نفتی

هادی این کابل مس افشان است و در عایق و روکش از آمیزه های لاستیکی ویژه و ضد آب استفاده شده است.

کابل برق ۲ رشته

قیمت کابل برق دو رشته

مهم ترین محصولاتی که زیر عنوان کابل برق دو رشته قابل تعریف هستند، خدمت شما معرفی شدند. این تنوع در بحث قیمت هم اثرگذار است و موجب تفاوت خواهد شد؛ مثلا :

 1. قیمت کابل ۲ رشته مفتولی سبک اندکی متفاوت با کابل مفتولی زمینی می باشد
 2. بدیهی است که سطح مقطع بالاتر کابل موجب افزایش قیمت آن خواهد شد و برعکس
 3. همان طور که بیان شد قیمت کابل آلومینیومی ارزان تر از نوع مسی است؛ حتی در سایز بیشتر که معادل کابل مسی شود
 4. کابل شیلد دار، کابل زره دار و کابل نسوز نسبت به کابل های ساده دو رشته قیمت های بیشتری دارند
 5. در سطح مقطع های پایین کابل افشان ارزان تر از کابلهای مفتولی مسی می باشد؛ ولی در سایزهای بالا رابطه معکوس می گردد

شما مشتری ارجمند می توانید تنها با یک تماس تلفنی از اطلاعات فنی بیشتر و قیمت کابل برق دو رشته مدنظرتان اطلاع یابید. در این صورت هم انتخاب بهتری خواهید داشت و هم قیمت پیشنهادی به روز و متناسب با شرایط پروژه شما خواهد بود.

ارتباط با واحد فروش :
شماره تماس : 09120471420
ایمیل : info@namiracables.com

مطلب پیشنهادی

کارخانه کابل پروفی باس در تهران

کابل پروفی باس یک نظم دهی برای ایجاد فیلد باس میدانی در فناوری ماشینی است. کابل پروفی باس سیستم های ماشینی و کنترلر ها را با دستگاه های میدانی غیر متمرکز مانند

Call Now Buttonمشاوره و خرید