کابل 1.5×3 مفتولی و افشان

در لیست محصولات مرکز فروش، کابل 1.5×3 مسی افشان، مفتولی، شیلد دار، زره دار، لاستیکی و با روکش مقاوم در برابر حرارت و آتش دیده میشوند. این تنوع، پاسخگوی بیشتر سفارشهای مربوط به کابل 3 در 1.5 خواهد بود.

کابل سه در یک و نیم دارای سه هادی یا سه رشته با سطح مقطع (مساحت) 1.5 میلی متر مربع است. سایز این کابل مطابق با سایزبندی استاندارد IEC میباشد که در بسیاری از کشورها همانند ایران رایج است.

کابل 1.5*3 افشان مسی

کابل 1.5*3 افشان با روکش PVC

این کابل قابل انعطاف، برابر با استانداردهای IEC 60227-5 و INSO 607-5 کد 53 تولید میشود. ولتاژ اسمی آن 300/500 است. رسانای کابل از جنس مس ساده و خالص کلاس 5 بر مبنای IEC 60228 و INSO 3084 با حداکثر مقاومت الکتریکی 13.3 اُهم/کیلومتر در دمای 20 سلسیوس میباشد.

در ساخت عایق کابل از آمیزه پی وی سی نوع D استفاده میگردد. ضخامت نامی عایق، 0.7 میلیمتر است. رنگ عایق Core ها، قهوه ای، آبی و زرد/سبز خواهد بود.

روکش کابل نیز از جنس PVC نوع ST5 به رنگ مشکی میباشد. ضخامت اسمی پوشش خارجی 0.9 میلیمتر خواهد بود و مطابق استاندارد میتواند به میان رشته های کابل نفوذ کند؛ اما نباید به آنها بچسبد. این روکش، مقاوم در برابر گسترش شعله خواهد بود.

میانگین قطر خارجی کابل برق 1.5*3 افشان ساده، برابر با 8.2 میلیمتر است. وزن تقریبی آن نیز 106 g/m خواهد بود. این کابل با کدهای NYMHY و H05VV-F شناسایی میگردد. بیشینه دمای مجاز کار آن 70 C° و حداکثر جریان مجازش در هوای 30 C° برابر با 19 آمپر است.

کابل لاستیکی سه رشته

افزون بر کابل افشان Cu/PVC/PVC، کابل افشان 3 در 1.5 با عایق و روکش لاستیکی نیز وجود دارد. این کابل از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. روکش آن در برابر آب، روغن و آفتاب مقاوم میباشد. بر خلاف کابل افشان معمولی، کابل رابر قابل نصب در فضای آزاد نیز خواهد بود؛ اما قیمت آن بیشتر از کابل معمولیست.

استاندارد تولید کابل افشان رابر، IEC 60245-4 و INSO 1926-4 است و ولتاژ اسمی آن 450/750 ولت میباشد.

مشخصات کابل 1.5×3 شیلددار

کابل های افشان شیلد دار، اغلب در سیستمهای کنترل، اندازه گیری، تنظیم و انتقال دیتا به کار میروند. کابل قابل انعطاف 3 در 1.5 شیلد دار مطابق با استاندارد های IEC 60227-7 و INSO 607-7 و ولتاژ 0.3/0.5 کیلوولت طراحی و تولید میگردد.

کابل 3 در 0.75 شیلد دار

مشخصات بخشهای هادی و عایق این کابل، مشابه کابل پی وی سی افشان بدون شیلد است که در پاراگراف قبلی شرح آن را دیدید. بر روی رشته های کابل، از یک نوار پلی استر استفاده میشود. روی این نوار، شیلد بافت مسی با تراکم و درصد پوشش دهی بالا قرار میگیرد.

روکش نهایی کابل از آمیزه های متناسب PVC با ضخامت نامی 1 میلیمتر و به رنگ طوسی خواهد بود. قطر تقریبی کابل 9.1 میلیمتر و وزن تقریبی آن نیز 124 گرم/متر است.

این کابل با کد YSLCY یا H05VC4V-F معرفی میگردد و برای نصب در داخل تابلوها و کابلکشی در فضای سرپوشیده مناسب خواهد بود.

کابل 1.5*3 مقاوم در برابر حرارت و آتش

با استفاده از مواد متناسب در بخشهای عایق و روکش کابل، میتوان پایداری حرارتی آن را ارتقاء بخشید. این کابلها در دو گروه مقاوم در برابر حرارت (Heat Resistant) و مقاوم در برابر حریق (Fire Resistant) معرفی میشوند.

کابل سیلیکونی 3 رشته

متریال رایج برای تولید کابلهای مقاوم در برابر حرارت، سیلیکون رابر است. کابل 1.5×3 سیلیکونی HR با رسانای مس افشان قلع اندود تولید میگردد. این کابل قابل عرضه به صورت بدون شیلد و با فویل و شیلد است. محدودۀ دمای مجاز کار این کابلها، 60- تا 200+ درجه سلسیوس خواهد بود.

کابل های ضد حریق نیز اغلب دارای آمیزه مخصوص SiR در بخش عایق هستند و برای پوشش خارجی کابل از آمیزه های ویژه مقاوم در برابر آتش استفاده میگردد. کابل 3 در 1.5 اعلام حریق و اصطلاحاً نسوز، با هادی افشان یا مفتولی قابل تحویل است. تمامی این گروه از کابلها، بدون هالوژن و کم دود (LSZH یا LSFOH) هستند.

کابل مفتولی مسی 3 در 1.5 mm²

کابل مفتولی 3 در 1.5

در کابل های برق مفتولی با سطح مقطع 1.5 میلیمتر مربع، غالباً از رسانای تک مفتول گرد (re) استفاده میشود. البته مطابق سفارش میتوان کابل را با هادی نیمه افشان گرد (rm) هم تولید کرد. حداکثر مقاومت الکتریکی این هادی، 12.1 Ω/Km در دمای 20 C° است.

کابل 3 در 1.5 مفتولی در چهار نوع NYM، NYY، N2XY و N2XRY معرفی میگردد. مورد چهارم دارای زره (آرمر) میباشد. کابلهای سه ستون آخر، قابل نصب در فضای بیرون از ساختمان و کابلکشی زیر زمینی نیز هستند. مشخصات مهم این کابلها را میتوانید در جدول زیر مشاهده بفرمایید:

مشخصات کابل 1.5×3 مفتولی

خرید انواع کابل 1.5×3

با مشخصات انواع کابل 1.5×3 آشنا شدید. قصد تهیۀ هر کدام از این محصولات را که داشته باشید، میتوانید از خدمات و محصولات این مرکز تجاری استفاده بفرمایید.


من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری