اشتباهات در خرید سیم و کابل

با آگاهی از اشتباهات رایج در خرید سیم و کابل، میتوانید از وقوع آنها جلوگیری کنید و انتخابهای بهتر و مطمئنی داشته باشید. در اینجا با 5 اشتباه رایج در خرید سیم و کابل آشنا خواهید شد.

چرا نباید در خرید دچار اشتباه شد؟

مسلماً، اشتباه در هر خریدی، یک رخداد ناخوشایند برای خریداران به شمار میرود. به سبب پیامدهای زیان آور و آسیب رسانِ قابل توجه در خریدهای اشتباه سیم و کابل، دقت کافی در هنگام خرید این محصولات، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

دوری از اشتباهات در خرید

به شماری از ضررها و آسیبهای اشتباهات در انتخاب و خرید سیم و کابل اشاره میکنیم:

  • تحمیل هزینه های فراوان به بهره برداران و کاربران برای جمع آوری سیم و کابلهای اشتباه یا نامرغوب، خرید مجدد محصولات مناسب و وایرینگ یا کابلکشی دوبارۀ آنها
  • تحمیل هزینه های هنگفت در نتیجۀ بروز وقفه ها در تولید، تأمین انرژی و ارتباطات
  • بروز خسارات فراوان به علت افت ولتاژ بالا در کابل های برق مانند آسیب جدی انواع ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، خانگی و کشاورزی و افزایش هزینۀ انرژی به دلیل افت توان
  • پایین بودن عمر مفید سیم و کابلها به سبب کیفیت ساخت پایین و واداشتن بهره برداران به هزینه کردن برای تعویض آنها در زمان کوتاه
  • خطرات جانی کاربران در نتیجۀ برق گرفتگی یا آتش سوزی

با دانستن یا یادآوری این مشکلات، حتماً موافق خواهید بود که نباید در انتخاب و خرید سیم و کابل اهمال نمود و غفلت ورزید. در ادامه، 5 اشتباه رایج در خرید سیم و کابل را برخواهیم شمرد.

5 تا از اشتباهات رایج خرید سیم و کابل

اشتباهات در خرید سیم و کابل

  1. توجه نکردن به استانداردها: اکثریت قریب به اتفاق محصولات صنعت سیم و کابل دارای استانداردهای ملی یا جهانی برای تولید هستند. انطباق مشخصات اجزای تشکیل دهندۀ سیم و کابلها با مفاد استانداردها الزامیست.
  2. کیفیت ساخت را قربانی قیمت کردن: خرید با قیمت پایین جذاب است؛ اما باید توجه داشت که بسیاری از سیم و کابلهای ارزان که اختلاف قیمت قابل توجهی با محصولات مشابه دارند، دارای اشکالات اساسی در مشخصات و فرایند ساخت هستند. این سیم و کابلها باعث مشکلاتی خواهند شد که به موارد مهم آن در سطرهای بالا اشاره گشت.
  3. توجه نداشتن به تطابق سیم و کابلها با نوع کاربرد: بسیاری از کابلها و سیمها دارای شرایط کاری معینی هستند. اگر در زمان خرید به این موضوع دقت نگردد، انتخاب اشتباه محتمل خواهد بود.
  4. اعتنا نکردن به کیفیت عایق و روکش: درست است که ناخالصی یا کمتر بودن سایز بخش هادی سیم و کابلها، رایجترین عیب محصولات غیر استاندارد و نامرغوب به شمار میروند؛ اما باید دانست که نقش عایق و روکش در ایمنی، درستی عملکرد و طول عمر کابل و سیمها بسیار مهم است. برخی از خریداران گمان میکنند با انتخاب یک سایز بالاتر، خرید مطمئنی خواهند داشت. باید توجه داشت که ضعف در عایق یا روکش این دست سیم و کابلها با افزایش سایز نیز برطرف نمیگردد.
  5. دقت نکردن به نام تجاری: شماری از تولید کنندگان، متأسفانه با سوء استفاده از نام و نشانهای نامی، سعی در فریب خریداران و فروش محصولات خود دارند. گروهی دست به جعل نامها و تولید کالاهای تقلبی زده اند. گروهی دیگر نیز نام شرکت یا عنوان تجاری محصولات خود را به صورت ترکیبی از اسامی برندهای معتبر با دیگر واژه ها انتخاب کرده اند. اغلب آن بخش را که همنام با برندهای مشهور است به صورت درشت مینویسند تا خریداران را به اشتباه بیندازند. محصولات این شرکتها اکثراً ضعیفند و هرگز قابل مقایسه با برندهای معتبر نخواهند بود.

من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری