انواع کابل EPDM برای کاربرد برق و کنترل

کابل EPDM کابلیست که در ساخت آن، آمیزه عایقی Ethylene Propylene Diene Monomer به کار رفته است. از ویژگیهای این کابلها به شما خواهیم گفت.

EPDM چیست؟

ساختار مولکولی و گرانول EPDM

EPDM از ترکیب اتیلن، پروپیلن و یک دیین کومونومر تولید میشود که کراسلینک شدن را از طریق ولکانیزاسیون امکانپذیر میکند. این آمیزه که یک نارسانای الکتریسیته خوب به شمار میرود، از گروه لاستیکهای کلاس M طبق استاندارد ASTM D-1418 است. کلاس M، شامل الاستومرها یا مواد کشسانی با زنجیره پلی اتیلن اشباع است.

EPR نسل اولیه EPDM است با این تفاوت که EPR از هیچ پیش ساز Diene مشتق نمیشود و تنها میتواند با استفاده از روشهای رادیکال مانند پروکسایدها کراسلینک شود. مانند بیشتر لاستیکهای مصنوعی، EPDM همیشه به صورت ترکیبی با کربن سیاه، کربنات کلسیم و نرم کننده هایی همچون روغن پارافینیک استفاده میشود و فقط در صورت کراسلینک شدن است که میتواند ویژگیهای عملکردی لاستیکی پیدا کند.

کراسلینک شدن EPDM عمدتاً از راه ولکانیزاسیون پیوسته (CV) با گوگرد انجام میشود؛ اما گاهی پروکسایدها نیز بدین منظور و برای ایجاد مقاومت حرارتی بهتر استفاده میشوند. پرتوهای الکترونی پر انرژی (E-Beam) هم برای کراسلینک کردن این آمیزه به ویژه در مصارف کابل سازی به کار میرود.

کابل EPDM

کابل EPDM

EPDM بیشتر برای ساخت بخش عایق شماری از کابلهای لاستیکی انتخاب میگردد. در اثر ویژگیهای این آمیزه، کابلهای ساخته شده با آن که با نام کابل EPDM هم میشناسیمشان، دارای ویژگیهای زیر خواهند بود:

  • انعطاف پذیری عالی
  • دوام بسیار زیاد
  • مقاوم در برابر آب
  • مقاومت خوب در برابر تنشهای حرارتی
  • حفظ انعطاف پذیری در دماهای پایین و عملکرد خوب تا 40- درجه سلسیوس
  • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش و Ozone
  • خواص فیزیکی عالی تحت نیروهای فشار

از EPDM معمولاً در تولید کابلهای برق LV تک، دو، سه، چهار و پنج رشته با ولتاژ اسمی 300/500 و 450/750 ولت و کابلهای کنترل (فرمان) چند Core استفاده میشود. این کابلها از رسانای مسی افشان برخوردار هستند. در بسیاری از کاربردهای صنعتی، کارگاهی، کشاورزی و مانند آن که به خواص مذکور احتیاج خواهد بود، میتوان بر اساس استانداردها و مشخصات فنی، از کابلهای ای پی دی اِم بهره جست.

استانداردهای مرجع برای ساخت کابل های لاستیکی مورد بحث عبارتند از:

  • IEC 60245
  • INSO 1926

خرید کابل با عایق و روکش رابر

این مجموعۀ تجاری، تجربه های موفقی در تحویل انواع کابل با عایق و روکشهای الاستومری و لاستیکی دارد. شما مخاطب گرامی که در صدد تهیه این کابلها -به ویژه آنهایی را که با عایق EPDM میسازند- هستید، میتوانید با این مرکز تماس حاصل فرمایید. پیشنهادهای فنی و مالی بر پایه درخواست شما و موجودیهای انبار، تقدیم خواهند شد.