کابل PiMF | مفهوم و انواع

راجع به مفهوم کابل PiMF، علت این شکل از طراحی و ساخت کابلها، انواع آنها و نحوۀ خریدشان نکات مفیدی تقدیم خواهد شد.

کابل PiMF یعنی چه؟

PiMF کوتاه شدۀ عبارت انگلیسی:”Pairs in Metal Foil” است. برگردانش به پارسی میشود: «زوج رشته ها در فویل فلزی یا جفت سیمها در ورق فلزی». هنگامی که در معرفی یک کابل از این حروف استفاده میشود؛ یعنی با کابل چند زوجی به هم تابیده (TP) سر و کار داریم که هر زوج رشتۀ آن دارای فویلِ مختص خود است.

زوجی نمودن سیمها یا رشته های کابل و پوشش آنها با حفاظ فلزی، با هدف کاهش اثر همشنوی و جلوگیری از آثار نامطلوب تداخلات الکتریکی یا الکترومغناطیسی صورت میگیرد. در حقیقت، استفاده از اسکرین مستقل، یک روش از روشهای شیلدینگ کابلهاست.

جنس این اسکرین یا حفاظ فلزی، اغلب فویل آلومینیومی با پوشش پلی استر است. معمولاً طرف آلومینیومی فویل، در تماس با سیم تخلیۀ مسی قلع اندود و بدون عایق خواهد بود. سیم تخلیه یا Drain wire را در تابلوها به ترمینالها یا شینۀ اتصال زمین مخصوص این کابلها و مدارها متصل میکنند.

فویل یا اسکرین جداگانه برای هر جفت سیم، با نام Individual Screen و به اختصار IS یا ISCR نیز در ساختار این کابلها معرفی میشود.

انواع کابل با فویل زوجی

انواع کابل PiMF

روش یا تکنولوژی حفاظت PiMF را میتوان در کابل های گوناگونی به کار برد. لکن آنچه که رایج میباشد، از این قرار است:

  • کابلهای ابزار دقیق
  • کابل شبکه
  • کابل KNX یا کابل BMS
  • برخی از کابلهای دیتا و کنترل کامپیوتری

هر کدام از این عناوین، خود شامل گونه های متعددی از کابلها خواهد شد. مثلاً در گروه Instrumentation Cable، تنوعی همچون تعداد زوج رشته از 2 تا 20، کابلهای بدون آرمر، کابل ابزار دقیق آرمردار، کابل Fire Resistant و کابل ابزار دقیق با روکش هالوژن فری وجود دارد. در تولید این کابلها، بیشتر رسانای گرد مسی نیمه افشان (rm) انتخاب میگردد.

در کابلهای LAN یا اترنت مسی مفتولی چهار زوج PiMF هم سه مدل F/FTP، U/FTP و S/FTP وجود دارند که غالباً در کابلهای Cat 6A و Cat 7 از این روشهای حفاظت استفاده میشود.

متداولترین سایز کابل KNX نیز mm 2×2×0.8 میلیمتر است. این کابل دارای دو جفت سیم مسی مفتولیست که هر کدام با فویل آلومینیومی جداگانه پوشش داده میشوند. یک فویل کلی را هم بر روی مجموعۀ کابل میپیچانند.

در گروه کابلهای دیتا، سیگنالینگ و کنترل زوجی پی آی اِم اِف، اغلب از رسانای نیمه افشان 7 مفتولی با عایق PE یا PVC، فویل آلومینیومی مستقل برای هر Pair، یک شیلد بافت مسی نهایی و پوشش خارجی PVC یا LSZH استفاده میگردد.

خرید کابل PiMF

از میان کابلهایی که معرفی شدند، شما مخاطب گرامی امکان خرید کابل ابزار دقیق IS/OS با تعداد Pair های گوناگون و کابل KNX دو زوج PiMF را از این مرکز تجاری دارید. برای دیگر انواع کابل شیلد زوجی نیز، امکان تأمین و تحویل بر مبنای سفارش مشتریان، بررسی خواهد شد.


من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری