کابل مقاوم در برابر آفتاب

کابل مقاوم در برابر آفتاب یا به تعبیری ضد آفتاب، قادر به حفظ مشخصات و یکپارچگی خود به مدت طولانی در برابر تابش مستقیم آفتاب است. این عنوان میتواند دربارۀ کابلهای گوناگونی به کار رود که از این ویژگی برخوردارند.

اثرات آفتاب بر کابل ها

خورشید (خور+شید=نورِ ستارۀ خور) منبع انرژی ما ساکنان زمین است. تابش این ستاره، نور و گرما را به سیارۀ زمین هدیه میدهد. این مخلوق پر فروغ خداوند یکتا، وجودش برای ادامۀ حیات در کرۀ زمین لازم و ضروریست.

اما همین آفتاب و مخصوصاً اشعۀ فرابنفش آن، ممکن است اثرات تخریبی و نامطلوبی بر سلامت موجودات زنده و همین طور عملکرد دست ساخته های بشر داشته باشد. لایۀ اوزون، چتر مناسبی برای حفاظت در برابر UV به شمار میرود؛ اما متأسفانه فعالیتهای بشر به این محافظ زمین آسیب وارد کرده و نتیجۀ آن رسیدن بخشی از پرتوهای فرابنفش به سطح زمین است.

افزون بر انسانها و موجودات زنده، یکی از مصنوعات انسان که از آفتاب و تابش فرابنفش آن متأثر میگردد، کابل است. کابلهایی که در فضای باز و در معرض تابش مستقیم خورشید قرار میگیرند، در عملکرد و طول عمر آنها تغییراتی ایجاد میشود.

سه اثر نامطلوب مهم خورشید و فرابفنش آن بر روکش یا پوشش خارجی کابل ها عبارتند از:

 1. تغییر در مقدار جریان مجاز کابل
 2. تغییر رنگ روکش کابل
 3. تخریب خواص فیزیکی و مکانیکی روکش کابل در اثر تغییر ساختار شیمیایی پلیمر

گرمای حاصل از خورشید سبب میگردد حداکثر جریان مجاز عبوری از کابل کاهش یابد. بر این اساس است که جریان مجاز قابل عبور از کابلها بر پایۀ مکان نصب و مقدار دمای محیط تعریف و یا ضرایبی برای اصلاح آن در جداولی ارائه میشود.

اثر دیگر، رنگ پریدگی روکش کابلهاست که البته به خودی خود چندان مهم نیست. اما آثار منفی ساختاری که فرابنفش در روکش کابلهای برق بر جای میگذارد، غیر قابل صرفنظر کردن است.

خشک و شکننده شدن در نتیجۀ خارج شدن نرم کننده از ساختار آمیزه، ایجاد ترک در سطح کابل، کاهش استقامت در برابر نفوذ رطوبت، تضعیف ساختار فیزیکی و استحکام مکانیکی، تسریع کهنگی و تخریب کامل روکش کابل از اثرات UV به شمار میروند.

روکش کابل مقاوم در برابر آفتاب

کابل مقاوم در برابر آفتاب

هم اکنون که با کنشها و واکشنهای آفتاب و روکش کابلها آشنا شدیم و به ضرورت وجود روکش مقاوم در برابر آن برای کابلهایی که در خارج از ساختمانها (Outdoor) نصب خواهند شد پی بردیم، باید ببینیم که چگونه میتوان به چنین روکشی دست یافت.

ممکن است روشهای گوناگونی در زمان ساخت آمیزۀ روکش کابل ها به کار گرفته شوند تا ویژگی مقاوم در برابر نور آفتاب و فرابنفش در آنها به دست آید. اقدامات مهم از این قرارند:

 • استفاده از موادی که ذاتاً در برابر خورشید مقاوم هستند.
 • به کارگیری رنگهایی که استقامت بیشتری در برابر آفتاب خواهند داشت.
 • افزودن مواد تثبیت کننده به روکش کابلها به منظور افزایش پایداری آنها در مقابل آفتاب و UV.

آمیزه های ترموست و الاستومری مانند اتیلن پروپیلن رابر و پلی کلروپرن از آن دسته موادی هستند که استحکام خوبی در برابر خورشید و فرابنفش از خود نشان میدهند.

کمپوندهای ترموپلاستیک مانند پلی اتیلن و پی وی سی نیز از طریق افزودن پایدارسازها و تثبیت کننده هایی مانند کربن سیاه یا تیتانیوم دی اکسید TiOسفید، در گروه کابل های Sunlight and UV Resistant قرار میگیرند.

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که پلیمرهای به کار رونده در تولید روکش کابلهای ضد آفتاب نیز به مروز زمان و در پایان طول عمر تعریف شده، تخریب خواهند شد و این طور نیست که دوام آنها ابدی باشد. اما نکته مهم اینجاست که روکشهای کابل مقاوم در برابر آفتاب حتی اگر دچار رنگ پریدگی شوند، خواص فیزیکی و مکانیکی خود را در مدت بسیار طولانیتری به نسبت کابلهای غیر مقاوم در برابر UV، حفظ خواهند نمود.

انواع کابل مقاوم در برابر آفتاب

حال متوانیم نگاهی بر تنوع کابل هایی داشته باشیم که با بهره مندی از روکش مناسب، در برابر خورشید مقاوم شده اند. این کابلها مجاز به نصب دائم در معرض تابش خورشید هستند:

 • کابلهای افشان مسی 450/750 ولت با روکش رابر
 • کابل های جوشکاری مسی با روکش لاستیکی SE3 یا SE4
 • کابلهای مفتولی، افشان و نیمه افشان مسی 0.6/1 KV با روکش ترموپلاستیک ST7, ST3, ST2, ST1 و ST8
 • کابل های قدرت آلومینیومی 0.6/1 کیلوولت با روکش پی وی سی یا پلی اتیلن
 • کابلهای ولتاژ متوسط مسی یا آلومینیومی با پوشش بیرونی PVC یا PE
 • کابل های هوایی خودنگهدار LV با روکش XLPE مشکی
 • انواع کابل ولتاژ بالای مسی یا آلومینیومی با روکش PVC یا PE
 • کابل های کواکسیال با روکش پی وی سی مخصوص
 • کابلهای کنترل مفتولی با پوشش خارجی PVC/ST1
 • کابل های ابزار دقیق با پوشش نهایی PVC/ST1 یا LSFOH
 • کابل شبکه با روکش نهایی PE یا LSZH

استاندارد UL 1581 بخش 1200، یکی از استانداردهای مهم در مورد الزامات و آزمون مقاومت روکش کابلها در برابر پرتوی فرابنفش است. نمونه ای از کابلهای تولیدی به مدت 720 ساعت در معرض تابش فرابنفش قرار میگیرند تا کهنگی منتج از این موضوع برای روکش کابل شبیه سازی گردد.

پس از آن، کمیتهایی مانند ازدیاد طول، شکست عایقی و استقامت کششی اندازه گیری و با مقادیر قبل از کهنگی مقایسه میگردد. در صورت تأیید نتایج آزمون، میتوان از مقاومت روکش کابلها در برابر آفتاب اطمینان حاصل نمود.

برای خرید یا سفارش انواع کابل های مقاوم در برابر آفتاب که معرفی شدند، میتوانید با این مرکز تجاری ارتباط برقرار فرمایید.

پایش کیفی مستمر محصولات و پیشنهاد مناسبترین کابل با توجه به محل نصب و شرایط حاکم بر بهره برداری، از نکات مهم در دپارتمان فروش است.


من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری