فروش کابل برق با روکش سفید رنگ

با توجه به کاربرد کابلها، گاهی رنگ روکش آنها یکی از معیارهای انتخابشان خواهد بود؛ مثلاً کابل برق روکش سفید برای برخی از مصارف تقاضا میگردد.

کابل برق سفید چیست؟

کابل برق گرد با روکش سفید

منظور از این عنوان، اعلام رنگ روکش یا همان پوشش خارجی کابل است. در کابلهای برق، رنگ مشکی رایجترین رنگ برای روکش یا غلاف میباشد. در کنار کابلهای مشکی، کابلهایی با رنگهای دیگر مانند قرمز، طوسی و سفید نیز وجود دارند. بنابراین، کابل برق سفید به آن گروه از کابلها میگوییم که روکش آنها سپید رنگ است.

چرا رنگ سفید؟

شاید برخی از مخاطبین به این پرسش بیندیشند که رنگ روکش کابلهای برق چه اهمیت و تأثیراتی خواهد داشت؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که دو نکته وجود دارد.

موضوع نخست، تأثیر رنگ و آمیزه های به کار رفته در ساخت روکش کابلهای برق بر چگونگی رفتار فیزیکی، حرارتی و شیمیایی آن است. مثلاً برای کابلهایی که در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار میگیرند، بیشتر از رنگ روکش مشکی استفاده میشود. یا رنگ قرمز رفتار حرارتی بهتری دارد و در کاربردهای مقاوم در برابر گرما و فایر رزیستنت، اکثراً کابل قرمز رنگ خواهد بود.

نکتۀ دوم، زیبایی در کابلکشیست. برای مثال، کابلهایی که در تجهیزات روشنایی به کار میروند یا کابلهای رابط وسایل الکتریکی آشپزخانه و یا کابل برق دستگاه تهویه مطبوع (کولر) چنانچه رنگ یکسان و مشابهی با وسایل مرتبط داشته باشند، زیباتر خواهند شد.

چون رنگ سقف و دیوارها و نیز رنگ بدنۀ بسیاری از وسایل برقی یاد شده سفید یا طیفهای نزدیک به سفید هستند، کابل برق سفید رنگ یک انتخاب مطلوب برای آنها به شمار خواهد رفت.

انواع کابل برق با روکش سفید

انواع کابل برق سفید افشان و مفتولی

اقسام و سایزهای کابلهای برق سپید رنگ که تقاضای بیشتری برای آنها وجود دارد، عبارتند از:

  1. کابلهای افشان مسی گرد با سایزهای 0.5×2، 0.75×2، 1×2، 1.5×2، 2.5×2 و 4×2 mm²
  2. کابل های افشان مسی تخت در سایزهای 0.5×2، 0.75×2، 1×2، 1.5×2 و 2.5×2 میلیمتر مربع
  3. کابلهای مفتولی مسی گرد در سایز های 1.5×4 و 1.5×5 mm²

کابل های مسی افشان سبک گرد سایز 0.5×2 و تخت 0.5×2 و 0.75×2، با ولتاژ اسمی 300/300 ولت، عایق PVC نوع D، روکش پی وی سی نوع ST5 سفید و مطابق با استاندارد IEC 60227-5 تولید میشوند. کد این کابلها در استاندارد جهانی و ملی، 52 (607) و در استاندارد اروپا، H03VV-F برای نوع گرد و H03VVH2-F برای نوع تخت است.

ولتاژ نامی کابلهای مسی افشان معمولی گرد 0.75×2، 1×2 و 2.5×2، و کابلهای تخت 1×2 تا 2.5×2، برابر با 300/500 ولت است. جنس عایق و روکش آنها مشابه پاراگراف قبلی میباشد. کد این محصولات در استاندارد بین المللی و ایران، 53 (607) و در استاندارد اروپا، H05VV-F برای نوع گرد و H05VVH2-F برای نوع تخت خواهد بود.

ولتاژ اسمی کابل گرد افشان 4×2 نیز میتواند 300/500 یا 450/750 ولت باشد و در حالت دوم، کد آن H07VV-F خواهد بود و بر اساس استاندارد IEC 60227-6 تولید میگردد. این سایز بیشتر برای کولر گازی درخواست میشود.

کابل های برق مفتولی سفید رنگ هم با ولتاژ نامی 300/500 ولت و بر مبنای استاندارد IEC 60227-4 هستند. مطابق همین استاندارد، در ساختار کابلهای مفتولی باید از پوشش میانی یا همان فیلر نیز استفاده شود. بر این اساس، جنس عایق آنها PVC/C، فیلر پی وی سی و روکش نهایی PVC نوع ST4 خواهد بود.

کابلهای مفتولی فیلردار 4 و 5 رشتۀ سایز 1.5، اغلب برای کابل برق کولر آبی تقاضا میشوند. کد این کابلها در استاندارد جهانی و ایران، 10 (607) و در استاندارد HD اروپا، H05VV-U است.

خرید کابل برق روکش سفید

برای استعلام موجودی و تهیۀ کابلهای برق افشان و مفتولی با روکش سفید که معرفی شدند، میتوانید از مسیرهای ارتباطی استفاده بفرمایید. همانطور که اشاره شد، این کابلها بیشتر برای تجهیزات روشنایی، وسایل الکتریکی خانگی، ساخت چندراهی ها و کابلکشی سیستمهای تهویۀ مطبوع درخواست میشوند.

در کنار کابل ها، سیم برق سفید دو رشته (سیم نایلون یا بند تخت بدون روکش نهایی) نیز ارائه میگردد. گرچه این محصول در گروه کابلها تعریف نمیشود؛ اما از نظر رنگ با کابلهای مزبور دارای نقطۀ اشتراک است.


من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری