کابل کنترل یا کابل فرمان 12 رشته گرد

کابل کنترل یا کابل فرمان 12 رشته کاربردهای گوناگونی در صنایع، کارگاهها و مدارهای کنترل و تنظیم ماشین آلات دارد. بهترین تولیدات این گروه از کابلها، سازگار با استاندارد ها و مشخصاتی که اینجا اعلام میگردد، قابل تحویل هستند.

گفت و گو در این بخش، پیرامون کابل های افشان و قابل انعطاف برای کاربردهای کنترل، تبادل دیتا و ارسال فرمانهای الکتریکیست. کابلهای کنترل 12Core گرد (Round or Circular Cable) افشان را در سه گروه معرفی خواهیم کرد.

کابل فرمان 12 رشته با روکش PVC

کابل فرمان 12 رشته افشان گرد

 • استاندارد اصلی:
  IEC 60227-7, INSO 607-7
 • ردۀ ولتاژی: 300/500 ولت
 • ولتاژ آزمون بر روی کابل تکمیل شده: 2000 ولت
 • ساختار کابل: Cu/PVC/PVC
 • هادی: مس خالص قابل انعطاف گروه 5 منطبق بر IEC 60228
 • عایق: آمیزۀ پلی واینل کلراید نوع D
 • رنگ عایق Core ها: تک رنگ با شماره گذاری از 1 تا 11 و یک رشتۀ زرد/سبز مخصوص اتصال زمین
 • روکش: PVC/Flame Retardant مشکی
 • سایزها: 0.5×12، 0.75×12، 1×12
  1.5×12 و 2.5×12
 • بیشینه دمای مجاز هادی کابل: 70+ C°
 • محدودۀ پیشنهادی دمای محیط نصب در استاندارد ملی: 5+ تا 40+ C°
 • کد شناسایی:
  H05VV-F یا YSLY-JZ
 • حداقل شعاع خمش:
  4 برابر قطر نهایی کابل در نصب ثابت
  12.5 برابر قطر نهایی کابل در حالت قابل انعطاف

این کابلها برای نصب در فضای داخل ساختمانها طراحی میشوند و استفاده از آنها در فضای باز به دلیل کاهش قابل توجه عمر مفید، پیشنهاد نمیشود.

کابل کنترل 12 رشته شیلد دار

"</p

استاندارد های اصلی برای ساخت کابل کنترل افشان شیلد دار، همان استانداردهای مذکور در پاراگراف قبل است. بر این اساس، ولتاژ نامی، سایز و مشخصات رسانای کابل و جنس عایق و روکش نیز همانند کابل بدون شیلد خواهند بود.

تفاوت اصلی در وجود حفاظ الکتریکی یا همان شیلد در این کابل است. حفاظ الکتریکی به صورت بافت از سیمهای مسی میباشد. حداکثر قطر مجاز سیمهای شیلد در کابلهای 12 کُر، 0.21 میلیمتر است. تعداد سیمها باید به مقداری باشد که بافت آنها بتواند پوشش مناسبی ایجاد کند و شیلدینگ موفقی حاصل شود.

در ساختار کابل افشان شیلد دار، به یک پوشش میانی نیاز خواهد بود. اغلب تولید کنندگان، از یک نوار پلی استر برای این بخش استفاده میکنند. کد این کابل، H05VC4V-F معادل YSLCY-JZ است. مطابق سفارش میتوان پی وی سی اکسترود شده را هم برای روکش میانی انتخاب نمود (YSLYCY-JZ). شیلد بافت بر روی پوشش میانی قرار میگیرد.

رنگ پوشش خارجی کابل، طوسیست. متریال این روکش نیز مطابق IEC 60332-1 برای تأیید ویژگی بازدارندگی گسترش شعله، تست میگردد.

درست است که هر دو کابل فرمان 12 رشته افشان بدون شیلد و شیلددار با روکش PVC که معرفی شدند، قابلیت انعطاف مناسبی دارند؛ لکن برای حرکت مداوم و طولانی مناسب نخواهند بود و نباید تحت نیروی کشش قرار بگیرند. اگر در کاربرد مورد نظر شما چنین ویژگیهایی لازم خواهد بود، کابل رابر میتواند یکی از انتخابها باشد.

کابل فرمان 12Core با روکش Rubber

کابل کنترل 12 رشته لاستیکی

استفاده از عایق و روکش رابر یا همان لاستیک مصنوعی، چندین مزیت را به کابل کنترل و فرمان میفزاید؛ از جمله: افزایش انعطاف پذیری، ارتقاء پایداری مکانیکی و مقاومت در برابر تنشهایی همچون کشش، حرکت پیوسته، سایش و لرزش، مقاومت در برابر UV و قابل نصب در فضای باز، پایداری مطلوب در برابر تنشهای دمایی (سرما و گرما)، مقاومت در برابر نفوذ آب و روغن و استحکام در برابر مواد شیمیایی.

در کنار این مزایای بسیار قابل توجه، قیمت کابلهای کنترل رابر بیشتر از کابلهای کنترل پی وی سی است. بر این اساس، اگر به یک یا چند مورد مزایای یاد شده در کاربرد مدنظر نیاز خواهد بود، انتخاب کابل رابر از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه است اما برای دیگر مصارف، کابلهای پی وی سی میتوانند انتخاب مناسب و مقرون به صرفه ای باشند.

کابل فرمان 12 رشته با عایق و روکش Rubber، در سایزهای 1.5×12 و 2.5×12 قابل تحویل خواهد بود. البته، در این کابلها نیز غالباً یکی از هادیها مختص اتصال زمین است و رنگ آمیزی آن زرد و سبز خواهد بود. بر این مبنا، بهتر است که از حرف G در نوشتن سایز استفاده کنیم؛ مثلاً 12G2.5؛ اما چون بیشتر کاربران با علامت × آشنایی بیشتری دارند، ما هم به این شکل نوشتیم.

حداکثر دمای قابل تحمل برای کابل فرمان رابر، 85 تا 90 درجۀ سلسیوس است. اگر محیط نصب دماهای بالاتری دارد، میتوان از کابلهای با روکش سیلیکون استفاده نمود که قادرند تا 180 و 200 C° را هم تحمل کنند. البته استقامت مکانیکی کابل های کنترل سیلیکونی به کابلهای لاستیکی EPDM، EPR و PCP نمیرسد.

استاندارد تولید کابل های گرد انعطاف پذیر مسی با روکش لاستیکی، IEC 60245 و INSO 1926 و ولتاژ اسمی آنها 450/750 ولت است. ولتاژ نامی کابلهای افشان مس قلع اندود با عایق و روکش سیلیکونی، 300/500 میباشد.

خرید کابل فرمان 12 رشته

آمادۀ دریافت سفارشهای شما برای انواع کابل کنترل 12 رشتۀ افشان گرد با روکش پی وی سی، رابر و سیلیکونی هستیم. این محصولات از تولیدات ممتاز و مرغوب، تحویل یا ارسال خواهند شد.

گفتُگو در این بخش، دربارۀ کابلهای کنترل گِرد بود؛ اگر در جست و جوی تراول کابل یا کابل فلت 12C هستید، میتوانید مشخصات آنها را در صفحۀ مخصوصشان ببینید: کابل تخت 12 رشته


من محمد دلگری و همکارانم در این گروه تجاری بر این باوریم که آگاهی، پیشنیازِ انتخاب و خرید موفق است. به همین دلیل، تلاش میکنیم با سبکی متفاوت و به حد کافی از سیم و کابل ها بگوییم و بنویسیم و آموخته ها و تجاربمان را با مخاطبین گرامی به اشتراک بگذاریم. از مسیرهای ارتباطی زیر میتوانید برای مکالمه و مکاتبه با ما استفاده بفرمایید:

محمد دلگری