فروش انواع کابل فرمان 7 رشته

کابل 7 رشته از جمله سایزهای پر کاربرد کابل های فرمان یا کنترل است. این محصول را با تنوع ساختاری شامل کابل افشان، شیلد دار، رابر، سیلیکونی، مفتولی و زره دار، ارائه میکنیم.

مشخصات فنی در انتخاب همه انواع کابل مهم هستند. با آگاهی کامل از شرایط محیط نصب کابل و چگونگی کار آن از یک سو و مشخصات فنی کابل از سمت دیگر، میتوان تطابق لازم را ایجاد و مناسبترین کابل را انتخاب نمود.

کابل 7 رشته افشان با روکش PVC

کابل فرمان 7 رشته افشان

در تولید کابل کنترل افشان PVC/PVC به استاندارد IEC 60227-7 و استاندارد ایران شماره 7-607 استناد میگردد. ولتاژ اسمی این کابل، 300/500 ولت است و با کد YSLY-JZ یا H05VV-F شناسایی میشود. حداکثر دمای قابل تحمل این کابل، 70 C° است.

رسانای کابل از جنس مس انیلد کلاس 5 بر اساس IEC 60228 است. عایق 6 رشته از کابل تک رنگ و شماره دار هستند و یک سیم با عایق زرد و سبز مخصوص اتصال زمین خواهد بود. روکش خارجی کابل به رنگ مشکیست و از ویژگی عدم انتشار شعله بهره مند میباشد.

کابل فرمان 7 رشته افشان مسی ساده در سایزهای 0.5×7، 0.75×7، 1×7، 1.5×7 و 2.5×7 قابل تولید است. البته، همان طور که گفتیم، این کابلها دارای رشته ارت هستند و بهتر است سایز آنها با حرف G درج گردد؛ مثلاً 7G1.5.

کابل هفت رشته افشان شیلد دار

کابل کنترل 7 رشته شیلد دار

استاندارد ساخت و ولتاژ نامی کابل کنترل قابل انعطاف شیلددار، همانند کابل بدون شیلد است. معمولاً در این کابل از یک پوشش میانی از جنس نوار پلی استر استفاده میگردد. بر روی این پوشش، شیلدی به شکل بافت از سیمهای مسی قرار میگیرد. حداکثر قطر این سیمها در استاندارد تعیین شده است.

تعداد سیمهای شیلد باید به گونه ای باشد که مجموع بافت بتواند پوشش دهی بالایی را ایجاد کند. رنگ روکش نهایی کابل، طوسی خواهد بود. کابل کنترل 7 رشته شیلد دار نیز امکان تحویل را در سطح مقطعهای 0.5، 0.75، 1، 1.5 و 2.5 میلیمتر مربع برای هر Core، خواهد داشت.

YSLCY-JZ و H05VC4V-F، کدهای شناسایی کابل کنترل افشان شیلد دار هستند.

کابل فرمان لاستیکی و سیلیکونی

کابل 7 رشته لاستیکی و سیلیکونی

کابل فرمان 7 رشته را میتوان با عایق و روکشی به غیر از PVC هم طراحی و تولید کرد. این کار با هدف استفاده از ویژگیهای متریالهای دیگر صورت میپذیرد.

کابلهای رابر بر اساس استانداردهای IEC 60245 و INSO 1926 تولید میشوند. در نوع لاستیکی از آمیزه EPDM برای عایق و کمپوند کشسان متناسب برای روکش استفاده میگردد. انعطاف پذیری بیشتر، مقاوم در برابر کشش و سایش و مقاومت در برابر آب، روغن و آفتاب از مزایای کابل های کنترل افشان لاستیکی به شمار میرود.

سیلیکون رابر نیز متریال دیگریست که مطابق استانداردهای مذکور میتواند برای این کابلها به کار رود. عایق و روکش سیلیکون رابر از پایداری حرارتی بیشتری برخوردار است و میتواند تا دمای 200 درجۀ سلسیوس را تحمل کند. استحکام مکانیکی کابل سیلیکونی کمتر از کابل لاستیکی مذکور است. LSFOH بودن از دیگر خصوصیات کابلهای سیلیکونی خواهد بود.

کابل های فرمان 7Core لاستیکی مسی 450/750 ولت و سیلیکونی با هادی مس قلع اندود و ولتاژ 300/500 ولت در سطح مقاطعی همچون 1.5 و 2.5 mm² تولید میشوند. رنگ روکش این کابلها به ترتیب مشکی و قرمز است.

مشخصات کابل 7 رشته مفتولی مسی

کابل هفت رشته مفتولی

کابل کنترل مفتولی در دو نوع بدون آرمور و زره دار قابل انتخاب خواهد بود. این کابلها طبق استاندارد IEC 60502-1 با ولتاژ نامی 0.6/1 کیلوولت و سطح مقطعهای 1.5 و 2.5 میلیمتر مربع تولید میگردند. در این کابلها از رسانای تک مفتولی یا نیمه افشان (هفت مفتول مسی استرندد) استفاده میگردد.

نوع بدون زره که دارای عایق و روکش PVC و رشته ارت است با کد NYY-JZ معرفی میشود. کابل کنترل آرمردار 7 رشته با عایق و روکش XLPE/PVC و آرمر مفتولهای فولادی گالوانیزه (SWA یا GSWA) با قطر 1.2 میلیمتر نیز با کد N2XRY-JZ شناسایی میگردد. در هر دو کابل، یک پوشش میانی از جنس پی وی سی وجود دارد.

دیگر مشخصات این کابلها طبق جدول زیر خواهد بود:

مشخصات کابل 7 رشته مفتولی

راهنمای انتخاب کابل فرمان و کنترل

نکات متعددی برای انتخاب کابل های کنترل و فرمان مطرح میشوند. در اینجا به چند مورد مهم اشاره میگردد:

  • برای نصب در داخل تابلوهای فرمان، کابل فرمان با عایق و روکش PVC که از ویژگی Flame Retardant برخوردار است، مناسب خواهد بود.
  • چنانچه کابل در مجاورت دمای بالا با قرار میگیرد و باید انعطاف پذیر هم باشد، استفاده از کابل افشان سیلیکونی انتخاب مناسبیست.
  • در مکانهایی که میدانها و امواج الکترومغناطیسی وجود دارد، به کار گیری کابل فرمان شیلد دار برای جلوگیری از EMI توصیه میشود.
  • برای نصب در فضای آزاد، کابل مفتولی 0.6/1 کیلوولت یا کابل افشان رابر مناسب خواهند بود.
  • برای کابلکشی زیر زمینی، کابل کنترل مفتولی 0.6/1 KV، انتخاب مناسبیست.
  • اگر نیروهای مکانیکی، کابل فرمان را تهدید میکنند، استفاده از نوع مفتولی زره دار پیشنهاد میگردد.
  • چنانچه کابلی انعطاف پذیر با استحکام مکانیکی مطلوب و مقاوم در برابر روغن و آب مدنظر است، کابل رابر گزینه مطلوبیست.

خرید کابل 7 رشته

برای خرید کابل 7 رشته از میان گزینه هایی که معرفی شدند، میتوانید درخواست خود را به واحد فروش ارسال بفرمایید. کابلهایی که در انبار موجود باشند، در زمان کوتاه برای ارسال مهیا میشوند. کابلهایی هم که باید تولید شوند، زمانبندی ساخت و تحویل تعیین شده از سوی واحد تولید، به اطلاع متقاضی محترم خواهد رسید.