کابل برق و کنترل برای کشاورزی

کابل برق و کنترل کشاورزی، مجموعه کابلهایی هستند که برای تأمین انرژی الکتریسیته یا کنترل تجهیزات مرتبط با فعالیتهای باغداری و زراعت، حداکثر سازگاری را دارند.

برق در خدمت کشاورزی

کابل برق کشاورزی

با گذشت زمان و رشد فناوری، معمولاً ابزار و وسایلی که برای فعالیتهای روزانه بشری ساخته میشوند، دچار تغییر میگردند. امروزه ماشین آلات و دستگاههای گوناگونی در فعالیتهای تجاری، صنعتی، خدماتی و کشاورزی استفاده میشوند. این تجهیزات به طور مستقیم یا غیر مستقیم با برق سر و کار دارند.

انرژی الکتریسیته سبب رشد و سهولت امور کشاورزی شده و راندمان فعالیتهای باغی و زراعی را بالا برده است. مطابق این اصل که: «کابلهای برق باید با ویژگیهای محل نصب و بهره برداری سازگار باشند»، از کابلهای مناسبی برای انرژی رسانی به تجهیزات مرتبط با امور کشت و زرع استفاده میشود.

در این مقاله، بیشتر راجع به انواع کابل برق و کنترل کشاورزی با شما گفت و گو خواهیم کرد.

فعالیتهای باغی و زراعی مرتبط با برق

برق و فناوری در کشاورزی

قبل از آن که راجع به کابلهای برق کشاورزی بگوییم، نخست باید ببینیم که از انرژی برق چه استفاده هایی در کشاورزی میشود تا با شناخت شرایط حاکم بر آن، بتوانیم کابلهای مناسب را پیشنهاد دهیم.

بر این اساس، مصارف مهم برق در امور باغی و زراعی عبارتند از:

 1. پمپهای آب
 2. دستگاه های علف زن، چمن زن، هرس و داس برقی
 3. سیستمهای آب پاش
 4. چراغهای برقی در باغها، مزارع و گلخانه ها
 5. دستگاههای تهویه مطبوع و گرماساز در کشاورزی گلخانه ای
 6. دستگاه های خنک کننده الکتریکی در گلخانه ها یا انبارهای محصولات
 7. دستگاههای مه پاش یا ابر ساز در گلخانه ها

کابلهای برق و کنترل که برای این کاربردها انتخاب میشوند، با برخی تنشها رو به رو خواهند شد. با توجه به محل نصب کابل، مقاومت آن در برابر یک یا چند مورد از موارد زیر، لازم خواهد بود:

 • شرایط آب و هوایی
 • تأثیر رطوبت و نفوذ آب
 • سایش
 • آسیبهای مکانیکی
 • مواد شیمیایی کشاورزی

انواع کابل برق و کنترل کشاورزی

کابل برق و کنترل برای کشاورزی

هم اکنون با توجه به نمونه هایی که از مصارف برق در فعالیتهای باغبانی و زراعی گفتیم، کابلهای مناسب برق و کنترل را با ویژگیهای منطبق بر شرایط بهره برداری معرفی مینماییم:

 • کابل برق افشان مسی گرد چند رشته برای کابل رابط دستگاههای قابل حمل مانند چمن زن، علف زن، داس برقی و دستگاههای برش و هرس الکتریکی که به طور موقت در فضای باز کار میکنند.
 • کابلهای برق و فرمان افشان مسی گرد با عایق و روکش مقاوم در برابر نفوذ آب (ضد آب) و مواد شیمیایی، برای تغذیه و کنترل دستگاههای کشاورزی غوطه ور در آب مانند پمپهای کفکش یا دستگاه های آبیاری هوشمند.
 • کابلهای برق مفتولی و نیمه افشان مسی یا آلومینیومی با روکش PVC یا PE (تولید سفارشی) برای نصب ثابت و تأمین برق اصلی مراکز کشت و زرع به صورت کابل کشی زمینی.
 • کابل قدرت مسی re، rm و sm زره دار برای تأمین برق اصلی مزارع و باغها در مکانهایی که کابل در مسیر کابلکشی زیر زمینی در معرض فشارها و آسیبهای مکانیکیست.
 • کابل برق و کنترل با عایق و روکش مقاوم در برابر آب و شرایط محیطی برای تغذیه و کنترل تجهیزات برقی داخل گلخانه ها.
 • کابلهای مسی با عایق و روکش LSHF برای تجهیزات اعلان حریق در گلخانه ها یا انبارهای محصولات باغی و زراعی.
 • کابل افشان مسی تک رشته با عایق و روکش انعطاف پذیر به عنوان کابل باتری ماشین آلات کشاورزی مانند تراکتور، تیلر یا رباتهای کمک کشاورز.

فروش کابل های کشاورزی

انواعی کابل های برق و کنترل که برای مصارف کشاورزی، باغداری و پرورش گل و گیاه معرفی شدند، از سوی این مجموعه تأمین و تحویل مشتریان میگردند.

تلاش میشود تا بهترین پیشنهاد مطابق با درخواست مشتریان و موجودی روز ارائه گردد. تضمین استاندارد و کیفیت ساخت کابلها سبب میشود مشتریان با اطمینان خاطر کامل خرید کنند.