کابل ابزار دقیق آرموردار (زره دار)

کابل ابزار دقیق آرموردار یا همان زره دار، میتواند قابلیت اطمینان بالایی را برای نصب در محیطهای سخت و پُر تنش مکانیکی و نیز دفن مستقیم در کانالهای زیر زمینی فراهم آورد.

یکی از مواردی که در هنگام انتخاب کابل مناسب بایستی به آن توجه شود، ویژگیهای محل نصب آن است. اگر کابلی که برگزیده میشود، بیشترین تطابق را با مشخصات محیط بهره برداری داشته باشد؛ میتوان از قابلیت اطمینان عملکرد و افزایش عمر مفید آن گفت.

ساخت، انتخاب و استفاده از کابل ابزار دقیق زره دار نیز مبتنی بر همین اصل انجام میشود. این کابلها قابل نصب در فضای آزاد و بیرون از تأسیسات (Outdoor) و همچنین دفن مستقیم در کانال های زمینی هستند.

انواع آرمر در کابلهای ابزار دقیق

انواع آرمور در کابل ابزار دقیق

بر مبنای استاندارد EN 50288-7، محافظ فلزی مکانیکی یا Armour در کابل ابزار دقیق میتواند به یکی از صورتهای: سیمهای فولادی گالوانیزۀ گرد یا تخت، نوار فولادی یا برنجی تک یا دو لایۀ و یا بافت از سیمهای فولاد گالوانیزه یا مس قلع اندود باشد.

در دیگر استانداردها، مواردی دیگر هم برای Armor کابل های ابزار دقیق مجاز شمرده شده اند؛ مانند زره corrugated یکپارچۀ آلومینیومی.

افزودن زره به ساختار انواع کابل Instrumentation با هدف افزایش حفاظت مکانیکی از این کابلها انجام میشود. البته مطالعات و آزمونها نشان میدهد که آرمر در کابلهای ابزار دقیق به کمک شیلد آنها (فویل های آلومینیومی) نیز می آید و سبب کاهش امپدانس انتقالی میشود. همانطور که میدانید، هر مقدار که امپدانس انتقالی کمتر باشد، شیلدینگ مؤثرتر خواهد بود.

ساختار کابل های ابزار دقیق آرموردار

در حالت کلی، تفاوت در ساختار کابل های ابزار دقیق زره دار با نمونه های بدون زره، اضافه شدن یک پوشش میانی و یک لایه آرمر است. زره، همان عضو تقویت کننده استقامت و پایداری مکانیکی کابل است و از رشته های آن در برابر نیروهای آسیب رسان، محافظت خواهد کرد. بدیهیست که با افزودن آرمور به کابل، قیمت آن نیز تغییر خواهد نمود.

انواع کابل ابزار دقیق زره دار

مشخصات فنی رایج این کابلها عبارتند از:

 • استاندارد اصلی:
  BS 5308, BS/EN 50288-7
 • ولتاژ نامی: 300، 500 یا 300/500 ولت
 • سرشت و گروه رسانا: مس افشان کلاس 5 در سطح مقاطع 0.5 و 0.75 و مس نیمه افشان کلاس 2 در سایزهای 0.5، 0.75، 1 و 1.5 میلیمتر مربع
 • عایق: PE یا XLPE و در نوع Fire Resistant به همراه نوار میکا
 • اسکرین یا شیلد: نوار آلومینیوم/پلی استر که یک رشته سیم تخلیه مس قلع اندود در تماس با آن است. در کابلهای بیش از تک زوج، میتوان از شیلدهای مستقل برای هر زوج رشته (PiMF or IS) افزون بر شیلد کلی (OSCR) استفاده نمود.
 • پوشش میانی: پی وی سی یا آمیزه بدون هالوژن
 • آرمور: سیمهای فولادی گالوانیزه به اختصار SWA یا GSWA و یا بافت فولاد گالوانیزه به اختصار SWB یا GSWBA
 • روکش نهایی: PVC یا آمیزه LSZH, LSFOH مقاوم در برابر UV
 • رنگ روکش: آبی، مشکی یا قرمز
 • کاربرد: برقراری ارتباط میان تجهیزات ابزار دقیق، جا به جایی دیتا یا سیگنالهای الکتریکی دیجیتال و آنالوگ مرتبط با اندازه گیری (ترانسمیترهای دما، فشار و فلو) و کنترل فرآیندهای صنعتی، ارتباط سامانه های پایش و پردازش اطلاعات و موارد مشابه دیگر با امکان نصب در فضای باز و کابلکشی زیر زمینی.

در کد گذاری کابل های ابزار دقیق آرموردار با توجه به جنس عایق و روکش، تعداد زوج رشته ها و شیلد و همینطور نوع زره، یکی از علائم اختصاری زیر به کار میرود:

 1. RE-2Y(St)YRY
 2. RE-2X(St)YRY یا RE-2X(St)Y SWAY
 3. RE-2X(St)YRY, PiMF با ساختار:
  Cu/XLPE/IS/OS/PVC/SWA/PVC
 4. RE-2X(St)HRH
 5. RE-2X(St)YSWBY یا
  RE-2X(St)YQY

فروش کابل ابزار دقیق زره دار

فروش کابل ابزار دقیق آرموردار

این گروه، با فعالیت گسترده در صنعت و تجارت کابل، انواع کابل ابزار دقیق آرمور دار را برای صنعتگران محترم تأمین مینماید. کافیست که مشخصات کابل مورد نیاز طرحهای در مرحله اجرای خود را اعلام نمایید تا پیشنهاد متناسب با آن برای شما مهیا و ارسال گردد.