بهترین سیم برق ساختمان

کیفیت ساخت سیم برق چه اهمیتی دارد؟ بهترین سیم برق ساختمان چگونه سیمیست؟ چرا سیم های برق نامرغوب ایمنی کاربران را به خطر می اندازند؟ از کجا سیم برق استاندارد بخریم؟ پاسخ همه این پرسشها را به شما میگوییم.

به ظاهر ساده سیمهای برق ساختمانی که نگاه میکنیم، شاید این سوالات برای ما پیش بیاید که:

 1. چه تفاوتی میان انواع سیمی که در بازار عرضه میشوند وجود دارد؟
 2. اصلاً چه فرقی میکند که سیم برق از چه چیزی و چگونه ساخته شده باشد؟

ما با سالها تجربه در صنعت برق و بازار سیم و کابل به شما میگوییم که اگر به خریدها و انتخابهایتان دقت نکنید، داراییها، سلامتی و جان خود را در معرض ضرر و آسیب جدی قرار خواهید داد.

خطرات سیمهای برق نامرغوب و سیمکشی نادرست

خطرات سیمهای برق نامرغوب و سیمکشی نادرست

به گواهی آمار آتش نشانی، به کارگیری سیم برق نامرغوب و غیر استاندارد و سیمکشی غلط، از عوامل اصلی بروز آتش سوزی در ساختمانها و کارگاهها به شمار میروند. متأسفانه بی دقتی در انتخاب سیم برق که از سوی مالکان برخی از ساختمانها و یا افرادی که کار سیم کشی و برقکاری ساختمان را انجام میدهند، باعث چنین رخدادهای ناگوار و گاه جبران ناپذیری میشود.

سیم برق یک محصول صنعتیست که مشمول استاندارد اجباری میشود و تولید غیر استاندارد آن به هیچ عنوان توجیه پذیر نخواهد بود. افزون بر مخاطراتی همچون آتش سوزی، اتلاف انرژی از دیگر پیامدهای به کارگیری این سیمهاست. بخشی از انرژی برقی که بابت آن هزینه پرداخت میکنید، در سیم و کابل های برق غیر استاندارد تلف میشود و به هوا میرود.

باید توجه داشت که اگر سیم مرغوب هم به شکل غیر استاندارد سیمکشی شود؛ نا ایمن خواهد شد. انتخاب سایز مناسب، استفاده از سرسیم، وایرشو و رابط در اتصالات، انتخاب فیوز و تجهیزات حفاظتی مناسب و به طور کلی، رعایت مقررات سیمکشی، باعث افزایش قابلیت اطمینان توزیع برق در داخل ساختمانها میگردد.

اهمیت کیفیت ساخت سیم برق ساختمان

مواد یا عناصری که برای تولید بخش هادی (رسانای) و عایق سیمهای برق انتخاب میشوند در ظرفیت انتقال توان الکتریکی یا ظرفیت آمپری آنها، طول عمر، و سطح ایمنی آنها تأثیر مستقیم دارند.

برابر با استانداردهای مرجع تولید سیم برق و نیز مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، سیم برق ساختمان باید با هادی مسی تولید شود و به کارگیری هادی آلومینیومی، آلومینیوم با روکش مس (CCA) و دیگر آلیاژها یا ترکیبها (آهن و مس، برنج و …) در این سیم ها ممنوع و بسیار خطرآفرین است.

رسانایی آلومینیوم کمتر از مس است (حدود 61 درصد مس انیلد) و مطابق استاندارد، از آن در کابلهای قدرت مفتولی و نیمه افشان با سطح مقطع 10 میلیمتر مربع و بالاتر میتوان استفاده نمود. به کار گیری این فلز در تولید سیم برق ساختمان موجب افزایش حرارت سیمها در حین کار و نیز سست شدن اتصالات در کلید و پریزها به سبب ضریب انبساط طولی بالای این فلز و اکسید شدنش خواهد شد و اینها یعنی آماده شدن شرایط برای بروز جرقه و آتش…

مشخصات بهترین سیم برق ساختمان

 • در تولید این سیمها از مس خالص استفاده میگردد.
 • هادی آنها سطح براق و یکنواختی دارد.
 • تعداد رشته های مس و قطر آنها مطابق استاندارد است.
 • سطح مقطع یا سایز مندرج بر روی عایق سیم و بسته بندی آن، واقعیست.
 • عایق این سیمها از آمیزه مرغوب و ضخامت آن برابر با استاندارد میباشد.
 • مقاومت الکتریکی هادی سیم برق کمتر از حداکثر مقاومتی میباشد که در استاندارد INSO و IEC آمده.
 • هادی سیمهای برق مرغوب، نرم و انعطاف پذیر است؛ اما حالت فنری ندارد.

برعکس مشخصات بهترین سیم برق ساختمان را در سیمهای نامرغوب میبینیم؛ یعنی سیمهایی با هادی ناخالص، سایز کمتر از مقدار اعلام شده، عایق نامرغوب، ظاهر کدر، سخت و شکننده بودن یا حالت فنری داشتن هادی و مقاومت الکتریکی بیشتر از حد معین برای آن.

سیم مورد استفاده در برق ساختمان

بهترین سیم برق ساختمان

در کشورهای مختلف ممکن است از سیم های برق متفاوتی برای سیم کشی ساختمان استفاده شود. سالهاست که در ایران سیم برق افشان برای وایرینگ ساختمانها به کار میرود؛ در صورتی که در مقررات ملی ساختمان برای سیمهای برق تا 10 میلیمتر مربع، نوع مفتولی توصیه شده است. در بسیاری از کشورها از سیمهای مفتولی و نیمه افشان بدین منظور استفاده میگردد.

با این توضیحات، میتوان انواع سیم برق ساختمان را این گونه فهرست نمود:

 • افشان مسی با عایق PVC خود خاموش شونده و کد NYAF یا H07V-K
 • مفتولی مسی با عایق پی وی سی با حروف اختصاری H07V-U
 • نیمه افشان مسی با عایق PVC با شناسه H07V-R
 • بند تخت برای روشناییهای آویزی و تزئینی
 • سیم ارت مسی روکش دار افشان، مفتولی یا نیمه افشان با عایق پی وی سی
 • سیمهای برق و ارت با عایق کم دود و بدون هالوژن (LSZH)
 • سیم های مقاوم در برابر حرارت و فایر رزیستنت برای مدارهای اعلام حریق

استاندارد تولید سیمهای برق مسی با عایق پلی وینیل کلراید برابر است با IEC 60227-3 و INSO 607-3.

کابل های ساختمانی

در کنار سیمها، کابل های زیر نیز در پروژه های ساختمانی به کار میروند که این مجموعه، بهترین این محصولات را هم در اختیار شما قرار میدهد:

 1. کابلهای قدرت مفتولی و نیمه افشان مسی یا آلومینیومی برای تأمین برق ورودی ساختمان (کابل اصلی)
 2. کابل سه فاز 5 رشته افشان مسی برای تغذیه آسانسور
 3. کابلهای افشان مسی سفید برای روشنایی
 4. کابل کواکسیال آنتن
 5. کابل برای هوشمند سازی و سیستم مدیریت ساختمان (BMS)
 6. کابلهای تلفن مسی فویل دار
 7. کابل آیفون تصویری
 8. کابلهای اعلان و اعلام حریق

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیمهای برق ساختمان بهتر است بر پایه برآورد مقدار آمپر عبوری از آن، نحوه نصب و حداکثر دمای محیط انتخاب شود؛ اما سایزها نباید از مقادیر زیر کمتر باشد:

 • سیم کشی روشنایی: سیم نمره 1.5 میلیمتر مربع
 • سیمکشی پریزهای عمومی: سیم نمره 2.5 میلیمتر مربع
 • وایرینگ اختصاصی تا محل کلید کولر آبی: سیم 2.5 Sq.mm
 • سیم کشی تا محل نصب پنل کولر گازی: سیم 4 mm²
 • وایرینگ مدارهای کنترل یا فرمان: سیم نمره 1 mm²

اگر برای برق ورودی هر واحد از سیم استفاده شود، اغلب سطح مقطع 6 میلیمتر مربع انتخاب میشود. گفتنیست که در سیستم تک فاز، سایز سیم نول بایستی برابر با سطح مقطع سیم فاز باشد.

رنگ بندی سیمهای ساختمان

رنگ بندیها در استانداردها متفاوت است و در برخی از آنها رنگ بندی خاص یا ترجیحی تعیین نشده یا صرفاً برای سیمهای مخصوص ارت و نول و نیز رشته های کابل برق اعلام شده است. برای ایجاد تمایز در سیم کشی، میتوان از این رنگها استفاده نمود:

 1. سیمهای فاز: مشکی، قهوه ای، قرمز، خاکستری و دیگر رنگها به جز رنگی که برای نول به کار رفته و رنگ مخصوص سیم حفاظتی (ارت)
 2. رنگ سیم نول: آبی
 3. سیم ارت: دو رنگ یا خط دار زرد/سبز

بهترین مارک سیم برق ساختمان

شاید تعجب کنید؛ اما ما به شما میگوییم به دنبال بهترین مارک سیم برق ساختمان نباشید! چرا که برخی از تولید کنندگان حاشیه ای یا غیر متعهد از همین موضوع سوء استفاده کرده اند تا نظر مشتریانی که صرفاً به دنبال مارک و برند هستند را به خود جلب کنند. اقداماتی نظیر:

 • استفاده از نامهای ترکیبی برای مارک سیمهای برق به طوری که یک بخش آن همنام با برندهای معروف ایرانی باشد و درشت نویسی آن بخش برای به اشتباه انداختن خریداران
 • افزودن پیشوند یا پسوند به نامهای تجاری قدیمی و نامی صنعت سیم و کابل
 • جعل مارکها و نشانهای تجاری

از طرفی وضعیت کیفی برندها و تولید کنندگان در طول زمان نیز گاهی دچار تغییر میشود و این گونه نیست که فلان شرکت که در 10 سال پیش سیمهای برق مرغوبی داشته؛ لزوماً کیفیت ساخت امروز محصولاتش همان گونه باشد. پس رفتار مطمئنتر آن است که با یک نفر یا یک شرکت که از اطلاعات به روز برخوردار است مشورت نمایید و مشخصات فنی و تضمینهای کتبی تأمین کننده یا فروشنده را ملاک انتخابتان قرار دهید.

خرید بهترین سیم برق ساختمان

این گروه مهندسی و بازرگانی، با بهره مندی از نیروهای متخصص که دارای دانش فنی و تجریبات فراوان در صنعت برق ایران و بازار سیم و کابل جهانی هستند، به عنوان یک مشاور فنی و تجاری در کنار مشتریان است.

آگاهی بخشی، از برنامه های اصلی این مجموعه است و اعتقاد دارد زمانی که خریداران و کاربران سیم و کابل برق بدانند که تفاوت میان محصولات نامرغوب با سیم و کابلهای مرغوب چیست، بهترین حمایت از تولید کنندگان متعهد از یک سو و رعایت حقوق مصرف کنندگان از سمتی دیگر حاصل میشود.

برای تهیه بهترین سیم برق ساختمان و انواع کابل مورد نیاز پروژه های ساختمانی، روی خدمات ما حساب کنید.