بهترین کابل کواکسیال آنتن تلویزیون

کابل آنتن تلویزیون باید دارای چه مشخصاتی باشد تا بتوان صفت بهترین را درباره آن به کار برد؟ بهترین کابل کواکسیال آنتن تلویزیون را از کجا میتوان تهیه نمود؟ پاسخ این پرسشها را در این مطلب بخوانید.

معرفی محصول: کابل آنتن تلویزیون

کابل کواکسیال 4.5C-2V

زمانی که سیگنالهای تلویزیونی توسط امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا (VHF, UHF) و به وسیله فرستنده ها در هوا انتشار مییابند، برای دریافت آنها باید از آنتن استفاده نمود. امواج دریافت شده به وسیله آنتن از طریق کابل به تلویزیون منتقل میشوند.

برای انتقال امواج RF، میتوان از کابلهای زوجی، فیبر نوری و کابل کواکسیال استفاده کرد. معمولاً برای آنتن تلویزیون، کابل کواکسیال انتخابی رایج است؛ کابلهایی که از دو هادی هم محور تشکیل یافته اند. از مزایای کابل کواکسیال میتوان به قیمت مناسب، نصب نسبتاً آسان و مقاومت مطلوب در برابر تداخلهای الکترومغناطیسی اشاره نمود.

نقش شیلد در کابل آنتن

همان طور که گفتیم، امواج تلویزیونی موجهایی با فرکانس بالا هستند. زمانی که یک جریان الکتریکی متناوب با فرکانس بالا را در یک رسانای ساده و تکی جاری سازیم، بخش قابل توجهی از امواج به بیرون از رسانا انتشار مییابند.

به عبارت دیگر، در خطوط انتقال امواج ارتباطی متناوب با فرکانس بالا، ممکن است یکی از حالتهای زیر یا ترکیبی از آنها رخ دهد:

 1. سیگنالها به طور کامل از ابتدای خط به انتهای آن منتقل شوند.
 2. سیگنالها در طول خط تلف شوند یا به اطراف نشت یابند.
 3. امواج به اول خط بازتاب داده شوند.

بدیهیست که ما دوست داریم مورد اول رخ دهد. در این حالت، تصاویر و صداهای تلویزیون با کیفیت مطلوب دریافت خواهند شد. اما اگر اتلاف سیگنالها، انتشار آنها به بیرون و یا بازگشت آنها به آنتن اتفاق بیفتند، دیگر یا تصویر و صدا دریافت نخواهند شد و یا کیفیت آنها نامطلوب خواهد بود.

شیلد در کابل کواکسیال برای دستیابی به همین گزینه نخست به کار گرفته میشود. وجود دو رسانای هم محور در کابل کواکسیال آنتن سبب میگردد سیگنالها به بیرون نشت پیدا نکنند و به خوبی به انتهای کابل که همان دستگاه تلویزیون است، برسند.

از طرفی همین شیلد از تأثیر میدانها و امواج الکتریکی و مغناطیسی اطراف کابل بر روی سیگنالهای عبوری و ایجاد اعوجاج در آنها تا حد خوبی جلوگیری میکند.

پس به طور خلاصه، نقش مهم شیلد در کابل های کواکسیال آنتن عبارتست از:

 • جلوگیری از نشت و خروج سیگنالها از داخل کابل به بیرون از آن
 • محافظت از محتوای در حال انتقال در برابر تداخلات نویزهای پیرامون کابل

انواع شیلد در کابل کواکسیال

با توجه به جنس و تعداد شیلد در کابلهای کواکسیال استاندارد، میتوان تنوع زیر را برشمرد:

 1. بافت مسی
 2. بافت مس قلع اندود
 3. ترکیب فویل آلومینیومی با بافت مس قلع اندود
 4. ترکیب فویل مسی با بافت مسی
 5. دو بافت مسی

در کابلهای کواکسیالی که برای کاربری کابل آنتن T.V طراحی و استفاده میشوند، معمولاً شیلد نوع یک یا سه انتخاب میگردد.

بهترین کابل آنتن تلویزیون

چنانچه بخواهیم تیتروار به فاکتورهای بهترین کابل آنتن تلویزیون اشاره کنیم، باید بگوییم که:

 • رسانای مرکزی (مغزی) کابل از مس خالص با قطر مناسب باشد.
 • عایق کابل که میان رسانای مرکزی و شیلد قرار میگیرد از مواد مرغوب باشد. پلی اتیلن اسفنجی (فوم شکل) میتواند حدود 15% از تلفات بکاهد.
 • شیلد کابل از نوع بافت مسی یا ترکیب فویل آلومینیومی با بافت مس قلع اندود باشد.
 • درصد پوشش شیلد مناسب باشد.
 • روکش نهایی کابل نقش مهمی در حفاظت فیزیکی اجزای کابل دارد. مقاومت آن در برابر نور آفتاب و نفوذ رطوبت، باعث عملکرد بهتر کابل و افزایش طول عمر مفید آن خواهد شد.
 • ابعاد اجزای تشکیل دهنده کابل مطابق با استاندارد باشد تا نحوه کار و امپدانس مشخصه آن با نوع کاربری سازگار گردد.

مشخصات کابل های 4.5C2V و RG6

بهترین کابل 4.5C-2V برای آنتن تلویزیون

کابل آنتن 4.5C2V تمام مس (تصویر بالا) همان کابلیست که در اصطلاح رایج بازار به «کابل آنتن صادراتی» معروف است. مشخصات این کابل عبارتست از:

 • قطر اسمی هادی: 0.9 یا 1.0 میلی متر
 • جنس هادی مرکزی: مفتول مسی خالص
 • جنس عایق: پلی اتیلن اسفنجی
 • قطر نامی روی عایق: 4.5 میلیمتر
 • شیلد: بافت مسی با پوشش مناسب
 • جنس روکش: PVC مرغوب سفید رنگ
 • قطر خارجی کابل: 6.5 میلیمتر
 • امپدانس مشخصه: Ω 75
 • تضعیف در 100 مگاهرتز: 22 دسی بل
 • بسته بندی: کلاف با متراژ کابل 100 متر داخل کارتن یا قرقره پلاستیکی با طول کابل 500 متر. امکان برش کابل و تحویل با متراژ کمتر از صد متر نیز وجود دارد.

کابل RG6 برای TV

افزون بر کابل 4.5C-2V، از کابل RG6 (عکس بالا) با هادی مرکزی مسی، فویل آلومینیومی و شیلد بافت مس قلع اندود نیز برای برخی از مصارف کابل آنتن استفاده میگردد. امپدانس مشخصه این کابل نیز هفتاد و پنج Ohm است. مقدار تضعیف آن در فرکانس 100 مگاهرتز، 8.2 dB در هر 100 متر خواهد بود.

این کابل که مطابق استاندارد MIL-C-17 تولید میشود، مناسب مصارفی خواهد بود که طول کابل زیاد است؛ مثلاً کابل آنتن مرکزی آپارتمانهای بلند مرتبه. این محصول نیز با کیفیت ساخت تضمینی و در بسته بندی با طول کابل 300، 500 یا 1000 متر ارائه میشود.

گفتنیست افزون بر کیفیت ساخت کابل، دقت در اتصالات و کابلکشی نیز تأثیر قابل توجهی بر خروجی خواهند داشت. استفاده از کانکتورهای استاندارد و تلاش برای یک تکه بودن کابل، از جمله نکات مهم در کابلکشی کواکسیال هستند.

فروش بهترین نوع کابل آنتن

تجربه فعالیت چندین ساله در صنعت و بازار سیم و کابل به ما کمک مینماید تا محصولات مرغوب را تقدیم خریداران گرامی نماییم. دیدگاههای مشتریان قدیمی نیز ما را در ارائه پیشنهادهای مناسب به خریداران کابل یاری مینماید.

هم اکنون با فروش بهترین کابل آنتن تلویزیون ایران در خدمت شماییم. بهترینی که مبتنی بر شاخصه های کیفی و نتایج تستهای آزمایشگاهی هستند. چنین کابلی پس از نصب صحیح، قادر است تصاویر و صدا را با کیفیت عالی انتقال دهد و عمر مفید بالایی داشته باشد.