فروش کابل با عایق و روکش رابر

در این مرکز فروش، ابتدا با ویژگیهای کابل رابر آشنا میشوید تا بر پایه آن، انتخاب صحیح و مطمئن و خرید ممتاز داشته باشید.

کابل رابر چیست؟

زمانی که از واژه های Rubber یا لاستیک در معرفی یک کابل استفاده میکنیم، منظور ما کابل برق یا کابل فرمانی خواهد بود که از آمیزه های لاستیکی مصنوعی ترموست برای ساخت بخشهای عایق و روکش آنها استفاده شده است.

در مورد چرایی و پیشینه استفاده از این مواد عایقی در تولید کابلها، انواع آن، مزیتها، محدودیتها و کاربردهای آن، در ادامه متن به شما بیشتر خواهیم گفت.

کابلهای لاستیکی از گذشته تا به امروز

کابل های قدیمی

لاستیک یکی از سه گزینه نخستی بود که برای پوشش هادی سیم و کابلها استفاده شد. در قرن 19 میلادی، لاستیک طبیعی در تولید سیم یا کابلهای خطوط تلگراف و پس از آن تلفن به کار رفت. با ایجاد شبکه برق، همین آمیزه ها اولین انتخاب تولید کنندگان سیم و کابل برق بودند.

پس از چند سال و با گسترش تولید کابلها، رابرهای مصنوعی جانشین نوع طبیعی آن شدند. این کابلها برای نصب در خطوط زیر زمینی و زیر دریایی هم طراحی شده و به کار میرفتند.

با پیشرفت صنایع پتروشیمی و تولید مواد پلاستیکی گوناگون در قرن بیستم، کم کم درصد به کارگیری عایقهای ترموپلاستیک یا همان گرمانرم، در تولید انواع کابل رو به فزونی گذاشت. پلی وینیل کلراید یا به اختصار PVC، به متریالی محبوب در تولید انواع سیم و کابل مبدل شد. قیمت پایینتر، تولید راحتتر، رنگ پذیری آسانتر و قابلیت بازیافت، از ویژگیهای مورد توجه پلاستیک پی وی سی است.

با وجود اینکه امروز سهم PVC، PE و XLPE در تولید انواع سیم برق، کابلهای قدرت، کابلهای مخابراتی و کابلهای کنترل بسیار بیشتر از مقدار تولید و فروش کابل رابر است؛ اما بعضی از خصوصیات گاه منحصر به فرد لاستیک سبب شده همچنان و در قرن 21 نیز از آن در تولید بعضی از کابلها استفاده گردد.

ویژگیها و مشخصات کابل رابر

کابل های رابر

 • انعطاف پذیری بالا
 • مقاوم در برابر گرما و سرما
 • مستحکم در برابر نفوذ آب
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی، اُزون، نفت و روغنها
 • استحکام بسیار خوب در برابر کشش، سایش و فشار
 • مقاوم در مقابل پرتو فرابنفش خورشید

جمع این خصوصیات در یک کابل بسیار جالب و هیجان انگیز است. کمتر آمیزه عایقی را میتوان یافت که بتواند در حالی که مستحکم است، نرم و انعطاف پذیر هم باشد. این مزایای کابل با عایق و روکش لاستیک برای شماری از کاربردها آن قدر مهم و قابل توجه هستند که معایبی مانند قیمت بیشتر در مقایسه با کابلهای با روکش PVC، چندان اهمیت نداشته باشند.

کابلهای رابر غالباً در سطوح ولتاژی LV (تا 1 کیلو ولت) با رسانای مس افشان و عایق و روکش از آمیزه های لاستیکی مانند EPDM، EPR و PCP با تنوع سایز، مقطع گرد یا تخت و سازگار با استانداردها تولید میگردند.

نمونه های دیگر با رسانای آلومینیومی نیمه افشان و بر اساس سفارش قابل طراحی و ساخت هستند. در برخی از انواع خاص کابلهای MV و HV نیز از عایقها و روکشهای گروه رابر برای دستیابی به ویژگیهای ذاتی آنها استفاده میگردد.

کاربردهای کابل با عایق و روکش Rubber

کاربرد کابل رابر

با توجه به ویژگیهای این کابلها، اکثریت فروش کابل رابر مربوط به کاربردهای زیر میباشد:

 1. کابل کشی برق و کنترل در تأسیسات دریایی، ساحلی و اسکله ها
 2. کابلهای قایقها، شناورها و کشتیها
 3. وایرینگ داخل سدها، آب نماها، استخرها و موارد مشابه
 4. برق رسانی به تجهیزات تأمین آب و تصفیه فاضلاب
 5. کابل برق و فرمان در سکوهای نفتی، پالایشگاه، صنایع شیمیایی و کارخانه های سیمان، سنگ و شیشه
 6. کابلهای سیار مقاوم و انعطاف پذیر در پروژه های صنعتی، راه سازی و ساختمان سازی
 7. برق رسانی و کنترل بالابرها و جرثقیلها در فضای روباز (Outdoor)
 8. انواع کابل جوشکاری
 9. کابل برق و کنترل در ماشین آلات و ابزارهای متحرک کارگاهی و صنعتی
 10. تأمین انرژی تجهیزات و ابزارهای الکتریکی کشاورزی
 11. مدار روشنایی ثانویه (سکندری) در باند فرودگاه
 12. کابلهای نیروگاه های آبی و بادی
 13. کابل های قدرت و کنترل متحرک در معادن
 14. ایستگاههای شارژ وسایل نقلیه برقی

فروش کابل رابر

این گروه، نظر به ویژگیهای مطرح شده برای کابلهای رابر و درخواستهای مشتریان ارجمند، سالهاست که در زمینه تهیه و تحویل این گروه از محصولات فعالیت مینماید. به مانند دیگر محصولات ارائه شده، پیشنهاد کابلهای لاستیکی استاندارد یک اصل غیر قابل تغییر است.

دسته ای از سایزهای کابل رابر به علت فراوانی تقاضا، در برنامه عادی تولید و تأمین قرار دارند. بدیهیست زمان تحویل این کابلها کوتاه خواهد بود. دیگر رنجهای این محصولات که ممکن است در انبارهای شرکت موجود نباشند، درباره چگونگی ثبت سفارش تولید و زمان تحویل، به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد.