کابل CCTV | انواع کابل مناسب دوربین مدار بسته

با شما پیرامون انواع کابل CCTV یا دوربین مداربسته، شامل کابل های ساده، ترکیبی و تحت شبکه، گفت و گو و پیشنهادهای مطمئن ارائه خواهیم کرد.

مختصری از CCTV ها

کابل برای CCTV

حروف اختصاری CCTV بر گرفته از عبارت “Closed-Circuit Television” است که ترجمه لفظ به لفظ آن، تلویزیون مدار بسته است؛ اما در ایران بیشتر با عنوان «دوربین مدار بسته» شناخته میشود. مجموعه ای از دوربینها، منابع تغذیه، دستگاه های ضبط و پخش تصاویر و کابلهای رابط در کنار هم، این سامانه را تشکیل میدهند.

این روزها از دوربین های مدار بسته آنالوگ و دیجیتال، استفاده فراوانی صورت میگیرد و در مکانهای مختلفی به کار میروند؛ اما غالباً یک یا چند مورد از اهداف زیر در نصب و بهره برداری از این سیستمها دنبال میشود:

 1. پایش و کنترل رفت و آمدها
 2. نظارت بر فرآیندهای فروشگاهی، تولیدی و کارگاهی
 3. حفاظت از منابع انسانی و مالی
 4. حفاظت از جانداران و محیط زیست
 5. ارتقای امنیت ساکنان ساختمانها

انواع کابل CCTV

معمولاً ارتباط میان تجهیزات سامانه دوربین مدار بسته و نیز تغذیه آنها، از طریق کابلهایی انجام میشود که میتوان عنوان کابل CCTV را در معرفیشان استفاده کرد. موارد مهم این کابلها عبارتند از:

 • کابلهای کواکسیال
 • کابل ترکیبی دوربین
 • کابلهای شبکه

در ادامه راجع به این کابلها بیشتر خواهیم گفت و نگاهی به تفاوت در قیمت کابل دوربین مداربسته با ساختارهای مختلف خواهیم داشت؛ اما همه این کابلها باید از دو ویژگی زیر برخوردار باشند تا قابلیت اطمینان سیستم دوربین مدار بسته، مطلوب باشد:

 1. مناسب برای انتقال امواج، دیتا و سیگنالهای تصویری با حداقل افت و کمترین تأثیر پذیری از تداخلات خارجی
 2. ساخته شده از مواد مرغوب برای عملکرد مناسب و طول عمر بالا در زمان بهره برداری

کابل تک کواکسیال دوربین مدار بسته

کابلهای کواکسیال، یکی از گزینه های مناسب برای انتقال امواج فرکانس بالای ویدیویی به شمار می آیند. ساختار هادیهای هم محور (هادی مرکزی و شیلد) در این محصول، هم از انتشار سیگنالها به بیرون از کابل جلوگیری میکنند و هم محافظت خوبی را در برابر امواج مداخله گر خارجی (نویزها) برای کابل ایجاد مینمایند.

کابل تک دوربین مداربسته

سه نوع از کابلهای کواکسیال 75 Ohms تک یا ساده که در اجرای سامانه دوربین مداربسته به کار میروند عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال RG59: متداولترین کابل کواکسیال برای دوربینهای مدار بسته است و در مسافتهای کوتاه به خوبی عمل میکند.
 2. کابل RG6: گزینه مناسبی برای مسافتهای متوسط به شمار میرود.
 3. RG11: عملکرد قویتری نسبت به دو نمونه قبل دارد و مناسب مسافتهای طولانی خواهد بود.

در رابطه با قیمت کابلهای ساده و غیر ترکیبی باید گفت که کابل کواکسیال RG59 ارزان ترین و RG11 گرانترین نوع آنهاست. این محصولات از برندهای معتبر کابل کرمان و کابل سیمیا تقدیم میگردند.

پوشش خارجی این کابلها، مقاوم در برابر خورشید و اشعه فرابنفش آن است و امکان استفاده از آنها برای دوربینهای Outdoor وجود دارد.

کابل ترکیبی دوربین

این محصول همان طور که از نامش میتوان فهمید، ترکیبی از دو کابل است. کابل ترکیبی CCTV غالباً از کنار هم قرار گرفتن یک کابل کواکسیال و یک کابل برق تشکیل مییابد. ترکیب کابل سیگنال و پاور، سبب کاهش زمان کابل کشی و یکپارچگی آن خواهد شد.

در ادامه، تصاویر و مشخصات فنی 3 مدل کابل ترکیبی دوربین مدار بسته را که از سوی این مجموعه  عرضه میگردند، مشاهده میفرمایید:

کابل ترکیبی دوربین مدار بسته (CCTV)

کابل شماره 1؛ معروف به کابل ترکیبی وسط برق: یک کابل کواکسیال با قطر هادی 0.6×1 میلیمتر از جنس مس خالص، عایق PE، فویل آلومینیومی و شیلد بافت مسی با پوشش حدود 60 درصد + دو رشته سیم برق 0.25 mm² با هادی افشان مسی و عایق HDPE که پوششی از یک فویل آلومینیومی بر روی کابل کواکسیال و برق قرار میگیرد و غلافی طوسی رنگ از جنس PVC از کل مجموعه کابل محافظت میکند. این کابل دوربین از برند سیمیا تقدیم میگردد.

کابل شماره 2؛ معروف به کابل ترکیبی بغل برق: یک کابل کواکسیال RG59 با امپدانس مشخصۀ 75 Ω، هادی مرکزی مسی به قطر 0.67×1 میلیمتر، عایق پلی اتیلن اسفنجی، یک فویل آلومینیومی، شیلد مس بافت با پوشش 60% و روکش PVC + کابل برق افشان مسی 0.35×2، عایق پی وی سی و روکش PVC مشکی. این کابل ترکیبی نیز از برند سیمیا موجود است.

کابل شماره 3؛ معروف به کابل ترکیبی تصویر و 4C صوت و برق: یک کابل کواکسیال 3C-2VS هفتاد و پنج اُهم با رسانای مرکزی مس قلع اندود استرندد 0.18×7 و قطر مجموع 0.54 mm، شیلد 122 رشته مس قلع اندود با پوشش 90% + چهار سیم 0.22 mm² با رنگهای زرد، مشکی، قرمز و سبز برای برق و صدا، یک فویل آلومینیومی و پوشش نهایی پی وی سی طوسی. این کابل ترکیبی با برند کرمان (اصلی) بر روی قرقره با طول کابل 400 متر تقدیم میگردد.

کابل شبکه برای دوربین مدار بسته

کابل Cat6 SFTP

هنگامی که دوربینهای مدار بسته به صورت شبکه به یکدیگر متصل میشوند و از آنها بهره برداری میگردد، گزینه مناسب برای ارتباط میان آنها به کارگیری کابلهای شبکه خواهد بود. کابلهای رایج برای اجرای سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه (Internet Protocol camera or IP) عبارتند از:

 • Cat6 UTP: بدون فویل و شیلد
 • Cat6 SF/UTP: با فویل و شیلد کلی

همان طور که میدانید، این کابلها برابر با استانداردهای مرجع، باید با رسانای مس خالص تولید شوند. افزون بر نوع معمول این کابلها با روکش PVC، امکان ارائه کابل شبکه دوربین مدار بسته با روکش LSZH نیز وجود دارد.

کابل های شبکه Cat 6 از برند سیمیا همراه با تست فلوک پرمننت و دارای هادیهای مس خالص با سایز AWG 23 (معادل قطر 0.56 میلیمتر) هستند.

در این گروه از کابلها، نوع PVC بدون شیلد ارزانترین به شمار میرود و کابل SFTP با روکش LSZH گرانترین آنها خواهد بود.

فروش کابل CCTV

مطابق آنچه که مطالعه نمودید، در این بخش 8 نوع کابل مناسب برای دوربین مدار بسته در سه گروه اصلی معرفی شدند. مقایسه هایی هم بین مشخصات و قیمت آنها انجام شد. در بازار، همین کابلها با کیفیت ساخت بسیار متنوع (از کابلهای بسیار ضعیف با نامهای جعلی تا کابلهای مرغوب) وجود دارند که با قیمتهای متفاوتی عرضه میگردند.

تولیدات ممتاز را از کابلهای CCTV با برندهایی که عرض شد، در اختیار مشتریان قرار دهیم. برای اطلاع از قیمت روز و خرید کابل مورد نظر خود از میان گزینه هایی که معرفی کردیم، با ما در ارتباط باشید.