کابل قدرت با عایق EPR

استفاده از آمیزه های عایقی EPR در ساخت برخی از کابلهای قدرت، موجب شده گروهی از این محصولات با عنوان کابل EPR معرفی گردند. در این بخش، راجع به این آمیزه، کابلهای قدرتی که با آن ساخته میشوند و ویژگیهایشان خواهیم گفت.

آنچه در این صفحه میخوانید:

EPR چیست؟

Ethylene Propylene Rubber به اختصار EPR، یک نام و اصطلاح عمومی برای معرفی گروهی از کوپلیمرهای لاستیکی اتیلن و پروپیلن است. البته تلفظ صحیح آن اثلین و پروپلین میباشد؛ اما به شکل اتیلن و پروپیلن در میان فارسی زبانان رایج است.

EPR یک نمونه از نارساناهای الکتریسیته گروه رابرها یا همان لاستیکهای مصنوعیست. از ویژگیهای مهم این آمیزه عایقی میشود نکات زیر را گفت:

 • استقامت عایقی بالایی دارد.
 • از مقاومت عالی در برابر اُزون و شرایط جوی بهره مند است.
 • پایداری خوبی در برابر تنشهای دمایی نشان میدهد.
 • خرابی متأثر از تماس با مس برای آن رخ نمیدهد و ضرورتی به قلع اندود نمودن هادیهای مسی نیست.
 • بسیار نرم و انعطاف پذیر است؛ نرمی آن بیش از لاستیکهای طبیعی و لاستیک استایرین – بیوتدایین (SBR) خواهد بود.
 • از طریق ترکیب با مواد عایقی دیگر میتواند به استحکام  عالی در برابر فشار، ضربه و سایش دست یابد.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر آب دارد.
 • از استحکام مطلوبی در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی برخوردار است.

استقامت عایقی بالای EPR سبب میشود که بتوان از آن افزون بر کابلهای ولتاژ پایین، در ساخت کابلهای ولتاژ متوسط و ولتاژ بالا هم استفاده نمود. درست است که خواص دی الکتریک آن به خوبی XLPE نیست؛ اما انعطاف پذیری بیشتر، انبساط حرارتی کمتر و حساسیت کمتری نسبت به پدیده «درخت آبی» دارد.

انواع کابل قدرت با عایق EPR

کابل EPR

با توجه به ویژگیهای که برای آمیزه عایقی ای پی آر گفتیم، امکان استفاده از آن در ساخت انواع کابل قدرت وجود دارد. به عبارت دیگر، هرگاه مزیتها و خصوصیات برشمرده برای این عایق در یک کابل مورد نظر باشد، میتوان از EPR بهره برد.

دسته بندی زیر به نمونه های رایج استفاده از این نوع عایق رابر در ساخت کابلهای برق اشاره میکند:

 1. کابلهای افشان مسی LV تک هسته و چند هسته کشتی با ولتاژ اسمی 600/1000 ولت و عایق EPR، سازگار با استاندارد IEC 60092 و INSO 7599-353
 2. کابل های افشان مسی LV با ولتاژ نامی 0.6/1 کیلوولت، عایق اتیلن پروپیلن رابر و روکش نهایی از آمیزه های کشسان PCP یا CPE مطابق با استاندارد IEC 60502-1 و INSO 3569-1
 3. کابلهای انعطاف پذیر مسی MV با عایق EPR و روکش از آمیزه های متناسب رابر برای کاربردهایی مانند معادن
 4. کابل های استرندد مسی یا آلومینیومی MV با عایق ای پی آر، برابر با استانداردهای IEC 60502-2، INSO 3569-2 و UL 1072 که بیشتر در آمریکای شمالی رایج است.
 5. گروهی از کابلهای زیر دریایی مفتولی تابیده شده MV یا HV با عایق EPR

معمولاً، بیشینه دمای هادی این کابلها در کار عادی و پیوسته برابر با 90+ درجه سلسیوس است. در حالت اتصال کوتاه نیز بیشینه دمای قابل تحمل برابر با 250+ سلسیوس، حداکثر به مدت پنج ثانیه خواهد بود.