کابل H07VVH6-F مطابق با استاندارد

کابل H07VVH6-F در چندین سایز و سازگار با استانداردهای IEC، اروپا و ایران ارائه میگردد. جزئیات فنی بیشتر را در ادامه ببینید.

در صنعت سیم و کابل، محصولات متعددی تولید میگردند. این تنوع برای پاسخگویی به مصارف، کاربردها و شرایط نصب و بهره برداری گوناگون و متفاوت ایجاد میشود و در گذر زمان نیز افزایش مییابد. یکی از راههایی که برای شناخت یک کابل در میان انبوهی از کابلها به کار میرود، تمایز بخشی از طریق کدگذاریست.

در این بخش، راجع به کابلهایی خواهیم گفت که با شناسه H07VVH6-F معرفی میگردند. از مفهوم این کوته نوشت میگوییم و از مشخصات کابلها، تنوع سایز و کاربردهایشان.

رمز گشایی از کد H07VVH6-F

کابل H07VVH6-F

این کد منطبق با استاندارد CENELEC HD 361 است که زیر مجموعه ای از استانداردهای همگن اروپا میباشد. حروف و اعداد این شناسه به ترتیب از چپ حاوی مفاهیم زیر هستند:

 • H نخست: به سازگاری محصول و این شناسه با استاندارد CENELEC اشاره دارد.
 • 07 : معرف ولتاژ نامی کابل است که 450/750 ولت میباشد.
 • V اول و دوم: نمایانگر جنس عایق و روکش کابل میباشند که هر دو از PVC هستند.
 • H6 : شناساننده کابلهای تخت (Flatform) است که دارای سه رشته یا بیشتر هستند و رشته های آنها غیر قابل جدا شدن میباشد.
 • F- : به رسانای مس افشان کلاس 5 مطابق استاندارد IEC/EN 60228 اشاره دارد که در کابلهای انعطاف پذیر استفاده میشوند.

با این تعریف، دانستیم که این کد مربوط به کابل مسی افشان تخت با عایق و روکش پی وی سی خواهد بود. در ادامه، جزئیات بیشتری را از مشخصات این کابلها با شما در میان خواهیم گذاشت.

نکات بیشتر از مشخصات این کابل تخت

 • استانداردهای تولید:
  IEC 60227-6، INSO 607-6
 • کد کابل در استاندارد ایران:
  INSO (607) 71F
 • نوع آمیزه برای ساخت عایق: پی وی سی نوع D
 • نوع کُمپوند برای تولید روکش: پی وی سی نوع ST5
 • رنگ روکش: طوسی یا مشکی
 • تنوع سایز (میلیمتر مربع × تعداد کُر) ← 1.5×4، 2.5×4، 4×4، 6×4، 10×4، 16×4، 1.5×8، 2.5×8، 1.5×12، 2.5×12 و 1.5×16 سایزهای رایج میباشند. تعداد رشته های دیگر مطابق سفارش قابل تولید خواهند بود.

با توجه به این موضوع که در استاندارد این کابلها، ولتاژ نامی 450/750 مرتبط با سطح مقاطع بیش از 1 میلیمتر مربع میباشد، سایزهایی که دارای هادیهایی با سطح مقطع 1 و کمتر هستند در بالا اعلام نشدند. کابلهای مشابه با سایزی مانند 0.75×12 و 0.75×24 که کاربرد فراوانی در آسانسورها دارند با ولتاژ اسمی 300/500 ولت و کد H05VVH6-F شناسایی میگردند.

انواع کابل H07VVH6-F به دلیل بهره مندی از هادیهای افشان مسی و شکل کلی تخت، از انعطاف پذیری بسیار خوبی برخوردارند و گزینه مناسبی برای کاربردهایی خواهند بود که به حرکت دائمی رفت و برگشتی یا معلق بودن بخشی از کابل در حین بهره برداری نیاز است. از این رو، کابلهای مذکور را در جرثقیلهای سقفی و دروازه ای، سیستمهای نقاله، بالابرها و مصارف مشابه میبینیم.

فروش انواع کابل H07VVH6-F

موضوع تهیه، خرید و فروش کابلها اهمیت بسیار بالایی دارد. توجه به دو نکتۀ انتخاب صحیح کابل و مرغوبیت ساخت آن باعث میشود که سطح رضایت کاربران از محصول خریداری شده در حد بالایی قرار بگیرد. از سویی دیگر، عدم دقت در انتخاب، هزینه ها و خسارات قابل توجهی را متوجه مشتریان میسازد.

ممکن است در بازارهای ایران و جهان، کابلهایی متعددی وجود داشته باشند که نشان اختصاری H07VVH6-F بر روی آنها درج شده؛ اما مطمئناً کیفیت ساخت همه آنها یکسان و برابر نخواهد بود. تفاوت در مشخصات مواد اولیه تولید این کابلها و تغییر در ابعاد اجزای آنها، موجب تأثیری ملموس در نحوه عملکردشان خواهد شد.

کابلهایی که بتوانند تمامی آزمونهای موجود در متن استانداردهای یاد شده را با موفقیت پشت سر بگذارند، قابل اعتماد خواهند بود. همچنین محصولاتی که قابلیتهای فراتر از حداقلهای استاندارد از خود نشان دهند، بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت و کیفیت کار بهتر و عمر مفید بیشتری خواهند داشت.