کابل شبکه با روکش LSZH

محیط نصب و مقررات مربوط به آن، گاه ایجاب مینماید که از کابل شبکه با روکش LSZH استفاده شود. وجه تمایز اصلی این کابل با دیگر کابلهای شبکه، مربوط به جنس روکش آن است که دارای ویژگیهای خاصی میباشد.

از مراحل مهم طراحی و تولید یک محصول، بخش انتخاب مواد اولیه است. در این مرحله، به فراسنجهای متعددی توجه میشود تا محصول نهایی بیشترین سازگاری را با شرایط مدنظر کاربران و خصایص بهره برداری داشته باشد.

گفت و گو در این جا پیرامون کابل های شبکه با روکش LSZH است و در ابتدا به این سوال پاسخ میدهیم که:

روکش LSZH چیست؟

کوته نگاشت LSZH برگرفته از عبارت Low Smoke, Zero Halogen است که ترجمه آن میشود: کم دود، هالوژن صفر. به عبارت دیگر، روکش LSZH آمیزه ای بدون هالوژن است که در صورت سوختن، دود بسیار کمی از آن منتشر میشود و گازهای متصاعد شده سمی و اسیدی نخواهند بود.

هالوژن فری و کم دود بودن میتواند از ویژگیهای مورد انتظار کابلهایی باشد که در فضاهای بسته و سرپوشیده یا فاقد تهویه طبیعی، ساختمانهای با تراکم جمعیت بالا و محیطهای حساس به کار میروند.

ممکن است به جای عنوان LSZH از اسامی زیر نیز برای معرفی کابلهایی با همین ویژگی یا مشابه آن استفاده گردد:

 1. کابل با روکش LSHF
 2. روکش LS0H
 3. کابل LSFOH

معایب روکش PVC در زمان آتش سوزی

دود حاصل از سوختن سیم و کابل معمولی

 • کابل شبکه با روکش PVC رایج، در هنگام سوختن دود زیاد و تیره رنگی منتشر میکند؛ در حالی که کابل با روکش LSZH این گونه نیست.
 • در زمان سوختن PVC، گاز هیدروژن کلرید منتشر میگردد که در ترکیب با بخار آب به هیدروکلریک اسید تبدیل میشود. استنشاق این گاز به دستگاه تنفسی آسیب جدی وارد میکند و موجب سوزش چشمها خواهد شد. اما گازهای حاصل از سوختن روکش LSZH بدون مواد سمی یاد شده هستند یا مقدار آنها بسیار کم است.

کابل شبکه با روکش LSZH

با توضیحاتی که ارائه شد، دریافتیم منظور از کابل شبکه با غلاف یا روکش LSZH، کابل شبکه ایست که ماده به کار رفته در ساخت روکش آن هالوژن فری و کم دود است. این ویژگی، برابر با استانداردهای زیر تست و تأیید میگردد:

 1. استاندارد IEC 60754: حداکثر انتشار گازهای سمی، 0.5% است.
 2. استاندارد IEC 61034: بررسی چگالی دود. مقدار انتقال نور ≥ 60%
 3. استاندارد ASTM D 2863: شاخص اکسیژن (LOI) برابر با 32%

کابل شبکه LSZH

کابل LSFOH دارای مزیتهای زیر خواهد بود:

 1. در صورت بروز آتش سوزی و سوختن کابل، از آن گازهای سمی منتشر نخواهد شد و تنفس و حیات افراد حاضر در محیط از این منظر دچار خطر و تهدید نمیگردد.
 2. پس از سوختن روکش این کابلها، دود کمی در فضا پخش خواهد شد که مزاحم دید اشخاص برای خروج از آن محیط و یا مخل کار امدادگران برای امداد رسانی نمیشود.
 3. ضریب ایمنی محل نصب کابل ارتقا خواهد یافت.

انواع کابل LAN با روکش بدون هالوژن و کم دود

تمامی انواع کابل های شبکه یا LAN را میتوان با خاصیت عاری از هالوژن و کم دود ساخت؛ اما محصولات رایج کنونی با این ویژگی عبارتند از:

 • Cat 5E UTP or SFTP, LSZH
 • Cat6 U/UTP LSZH یا
  Cat6 UTP LSFOH
 • Cat 6 SF/UTP LSZH یا
  Cat6 SFTP LSFOH
 • Cat 6A SF/UTP, LSZH
 • Cat 6A F/FTP, LSZH

نحوه سفارش و خرید کابل شبکه LSZH

کابل Cat6 SFTP

تولید، تأمین و تحویل کابلهای شبکه با روکش هالوژن فری و کم دود به همراه نتایج تست فلوک پرمننت لینک، وابسته به کمیت سفارشهاست. تلاش ما این است که فاصله زمانی اندکی میان ثبت درخواست خرید از سمت شما تا تحویل کابل از سوی ما باشد.

کابلهای شبکه Cat6 بدون شیلد و فویل UTP و کابل SF/UTP (یا همان SFTP) از فراوانی درخواست بیشتری برخوردارند و معمولاً در زمان کوتاهتری تحویل میشوند.

کافیست سفارش خود را به اطلاع واحد فروش برسانید تا کارهای آماده سازی و ارسال کابلهای مورد نظر شما آغاز شده و انجام پذیرد.