فروش انواع کابل Multi Pair

کابل Multi Pair محصولی متشکل از چند زوج رشته است. در ادامه، پیرامون انواع، کاربردها، استانداردها و دیگر مشخصات این کابلها خواهیم گفت.

Multi Pair یعنی چه؟

برگردان این لغت ترکیبی انگلیسی به زبان فارسی میشود: «کابل چند زوج». این نام را به شکل مولتی پر یا مولتی پیر نیز مینویسند. البته انگلیسی زبانان، معمولاً حرف r انتهای واژه Pair را تلفظ نمیکنند. کابل یا کابلهایی را که با این نام میخوانند، در چند زوجی یا بیش از تک زوجی بودن، مشترک هستند.

همانطور که میدانید، برخی از انواع کابل به صورت زوج رشته ای تولید میشوند. ممکن است این زوج سیمها را به یکدیگر بتابانند و کابل Twisted Pair باشد. حال اگر در کابلی، تعداد این زوج سیمها دو یا بیش از دو باشد؛ یعنی تک زوج یا Single pair نباشد، میتوان از عنوان کابل Multi pair برای آن استفاده نمود.

گفتنیست اگر رشته های یک کابل، زوجی نباشند؛ مانندِ کابلهای قدرت یا بسیاری از کابلهای فرمان، آنگاه به جای مولتی پر از عنوان Multi Core در معرفی آن استفاده خواهد شد.

انواع کابل مولتی پِر

کابل Multi Pair

کابل های چند زوجی پُر تقاضا را میتوانیم بر اساس نوع یا کاربرد، بدین سان گروه بندی کنیم:

  1. کابلهای شبکه های کامپیوتری
  2. کابل های ابزار دقیق
  3. کابل KNX دو زوجی
  4. کابلهای تلفن

در ساخت کابلهای KNX, LAN و Instrumentation، زوج سیمها را به یکدیگر میتابانند. نوشتن سایز این کابلها معمولاً به شکل زیر است:

  • n×2×mm² برای کابلهای ابزار دقیق
  • n×2×mm برای کابلهای تلفن، KNX و شبکه

عدد n معرف تعداد زوج سیمهاست:

  • 1=n در کابلهای سینگل پِر
  • 2≤n در کابلهای مولتی پِر

mm² یکای سطح مقطع و mm واحد قطر است. اگر سایز بندی با معیار AWG باشد، به جای میلیمتر مربع و میلیمتر، از عدد AWG استفاده خواهد شد.

همچنین، ممکن است به جای عدد 2 که به زوجی بودن اشاره میکند، یک حرف P بنویسند که حرف نخست Pair است و همان موضوع را معین میسازد. مثلاً 1.5×2×5 یا 5P×1.5 معرف یک کابل ابزار دقیق پنج پِیر است و سطح مقطع هر رشته آن یک و نیم میلیمتر مربع میباشد.

کابل های چند زوجی شبکه

کابلهای اترنت، مانند Cat 6A، Cat 6 و Cat 7، چهار زوج هستند. باید از مس مفتولی خالص 23 AWG در تولید رسانای این کابلها استفاده گردد. از دیدگاه ساختار حفاظتی، تنوع U/UTP، F/UTP، SF/UTP و F/FTP وجود دارد.

جنس روکش نهایی کابل نیز میتواند یکی از موارد PE، PVC و یا LSZH باشد. این کابلها بایستی منطبق بر استانداردهایی مثلِ TIA, ISO و IEC باشند.

کابل های Multi Pair ابزار دقیق و KNX

کابل های ابزار دقیق را میتوان با هادی مسی نیمه افشان، افشان و یا مفتولی مسی در سطح مقطع های 0.5، 0.75، 1، 1.5 و گاهی 2.5 میلیمتر مربع تولید کرد. تعداد Pair ها در این کابلها، گوناگون است. کابلهای چند زوجی از 2 زوج تا 30 زوج قابل تولید هستند.

در بیشتر درخواستها برای کابلهای ابزار دقیق چند زوجی، دارا بودن اسکرین یا فویل مستقل برای هر زوج رشته یا PiMF بودن کابل، مطرح میگردد. همچنین، این کابلها میتوانند مجهز به زره (آرمور) نیز بشوند. ساخت کابلهای ابزار دقیق اغلب سازگار با یکی از استانداردهای BS 5308, EN 50288-7 و یا IEC 60092 است.

در کنار این کابلها، گروهی از کابلهای کنترل کامپیوتری TP با کد LiY(St)CY نیز وجود دارند. در ساخت این کابلها از رسانای مس قلع اندود افشان استفاده میشود. این محصولات دارای فویل آلومینیومی و شیلد بافت مس قلع اندود هستند و با سایزبندی AWG عرضه میگردند. تنوع زوج سیمهای این گروه، از 2 تا 25 زوج است.

کابل KNX، عضوی از گروه کابلهای BUS است. متداولترین سایز کابل زوجی کی ان ایکس، کابل دو زوج مسی 0.8 میلیمتریست. در بهترین نوع این کابل، فویلهای مستقل و کلی به همراه دِرین وایر وجود دارند. از روکش نهایی سبز رنگ PVC یا LSZH میتوان در تولید کابلهای KNX بهره جُست.

کابل های زوجی تلفن

در تولید کابل های تلفن، بایستی بر اساس استانداردهای IEC 60189 و VDE 0815، رسانای مس خالص مفتولی انتخاب گردد. قطر این مفتولها اغلب یکی از ارقام 0.4، 0.5، 0.6 و یا 0.8 میلیمتر خواهد بود. کابلهای رایج چند زوجی تلفن، از دو زوج تا دویست زوج هستند و دارای فویل آلومینیوم پلی استر و سیم تخلیه قلع اندود میباشند.

فروش کابل Multi Pair

این مجموعه که فعال در عرصه فروش و توزیع انواع سیم و کابل است، کابلهای مولتی پیر را که به حضورتان معرفی شدند، ارائه مینماید. برای خرید هر کدام از این کابلها، میتوانید مشخصات مورد نظر را اعلام بفرمایید تا واحد فروش، پاسخ و پیشنهاد محصول مناسب را تقدیمتان نماید.