سیم NYA | معرفی و فروش

سیم NYA نام و نشانی برای شناسایی گروهی از سیمهای مسی برق و ارت است. با معرفی کامل این محصولات، مقدمات خرید عالی برای مشتریان فراهم میگردد.

سیم NYA چیست؟

سیم های مسی مفتولی و نیمه افشان

حتی اگر یک بار سیم و کابل برقی را خریداری کرده و یا درباره آنها تحقیق و مطالعه انجام داده باشید؛ به احتمال زیاد با کدهای شناسایی این محصولات مواجه شده اید. این کدها، راهکار مناسبی برای دسته بندی و معرفی بهتر محصولات گوناگون صنعت سیم و کابل هستند.

یکی از روشهای این کدگذاری، بر گرفته از استاندارد VDE است. این شیوه، قدمتی طولانی دارد و بسیاری از مهندسان و فن ورزان برق در کشورهای مختلف با کدهای این استاندارد آشنا هستند. سه حرف ان، وای و اِی که برای نامگذاری این سیم به کار میروند، به ترتیب بیانگر مفاهیم زیر هستند:

 • N: اشاره به استاندارد فا د ای
 • حرف بعد از N: بدون حرف معرف رسانای مسیست و حرف A نشان دهنده نوع آلومینیومی. در این کد، بدون کاراکتر است و در نتیجه نمایانگر مسی بودن هادی سیم است.
 • Y: جنس عایق سیم PVC میباشد.
 • A بعد از کد عایق: معرف سیم تک رشته مفتولیست.

با کدخوانی متوجه شدیم که این محصول یک سیم برق مفتولی مسیست که از پی وی سی برای پوشش عایقی آن استفاده شده است.

مشخصات فنی سیم مسی NYA

سیم NYA

حالا جزئیات بیشتری را از ویژگیهای این محصول مرور میکنیم:

 • اجزای سیم:
  1- رسانای مسی مفتولی کلاس 1 یا 2
  2- پوشش عایقی از آمیزه PVC نوع C
 • استاندارد مبنا:
  VDE 0281-3, INSO 607-3, IEC 60227-3
 • ولتاژ نامی: 300/500 ولت تا سطح مقطع یک، 450/750 ولت برای سایزهای بیش از یک میلیمتر مربع
 • رنگ عایق: متنوع
 • شناسه سیم در استاندارد همگن اروپا:
  H05V-U, H07V-U, H07V-R
 • کد سیم در استاندارد ملی ایران:
  05 (607)
  01 (607)
 • آزمون عدم گسترش شعله: IEC 60332-1
 • بیشینه دمای کار عادی قابل تحمل: 70+ سانتیگراد

در جدول زیر مشخصات تکمیلی هر سایز از این سیم را مشاهده میفرمایید:

جدول مشخصات سیم NYA

مستحضرید که مقصود از رسانای کلاس 1 همان هادی مفتولی یا استخوانی (Solid) است و رسانای کلاس 2 معرف هادی نیمه افشان (Stranded) میباشد.

کاربرد های این سیم ها

برای سیمهای برق مفتولی مسی، مصارف گوناگونی را میتوان تصور نمود. در یک دسته بندی کلی برای سیمهای مورد بحث، کاربریها و شرایط نصب زیر وجود خواهند داشت:

 1. وایرینگ مدارهای قدرت، ارتینگ و روشنایی
 2. سیم کشی برق و ارت ساختمانها
 3. نصب ثابت داخل لوله های رو و زیر گچ
 4. نصب ثابت درون داکتها و کانالهای محافظت شده

وجه تمایز سیم افشان مسی با سیم مفتولی، در ساختار بخش رسانای آنهاست. هادی افشان از تعداد بالایی رشته های مسی با قطر کم تشکیل مییابد؛ اما در هادی مفتولی کلاس 1 تنها یک مفتول مسی و در هادی کلاس 2 تعداد محدودی مفتولی مسی (7، 19، 37 و 61) به کار میرود.

مثلاً، سیم افشان کلاس 5 با سطح مقطع 10 میلیمتر مربع، دارای 80 رشته مسیست؛ در حالی که رسانای سیم نیمه افشان و مفتولی در همین سایز به ترتیب از 7 و 1 رشته مفتول مسی ساخته شده اند.

فروش سیم NYA

آنچه که در فروش سیم برق و ارت مفتولی مسی اهمیت فراوانی دارد، سازگاری و تطابق حداکثری محصولات با مفاد استاندارد است. فروشنده متعهد و متخصص، ملزم به رعایت این موضوع است.

تولید، پیشنهاد و عرضه محصولات غیر استاندارد و نامرغوب، سبب ایجاد چرخه معیوب در اقتصاد و بازار میشود که ضرر و زیان آن تمامی افراد حاضر در این چرخه (تولید کننده، فروشنده، خریدار یا پیمانکار و بهره بردار) و حتی افراد خارج از چرخه را در بر خواهد گرفت.

ترویج فرهنگ انتخاب و خرید و فروش سیم و کابل مرغوب یک ارزش در این مجموعه به شمار میرود. بدیهیست که شرکت تأمین و توزیع کننده سیم و کابل که چنین هدف و ارزشی را بر خود فرض نموده، حتماً باید ساز و کار مناسبی برای اجرای آن طراحی و پیاده سازی نماید.

این طرح و فرآیند در فروش سیمهای مفتولی و نیمه افشان با ارائه مشخصات فنی و تضمینهای کیفی به مشتریان، اجرا میگردد.