کابل NYM را بهتر بشناسید و مطمئن بخرید

اطلاعات کافی و کامل را پیرامون انواع کابل NYM ارائه میکنیم تا مشتریان گرامی با شناخت و آگاهی دست به انتخاب و خرید بزنند و از انتخابشان راضی باشند.

آگاهی، سرآغاز انتخابهای خوب

حتماً شما هم موافق هستید چنانچه انتخابی بر اثر شناخت و آگاهی انجام شود، به موفقیت نزدیکتر خواهد بود. به عبارت دیگر، انسان زمانی مورد سرزنش خود و دیگران قرار میگیرد که از روی نا آگاهی و بدون شناخت کاری را انجام دهد یا مسیری را برگزیند.

در مورد انتخاب و خرید کالا نیز این موضوع صادق است. معمولاً، خریدهای نامطلوب نتیجه تصمیمها و انتخابهای غیر هوشمندانه و بر اساس فراسنجهای ناقص یا نادرست رخ میدهند. از آن طرف، بیشتر خریدهایی که موجب رضایت بالای مشتریان میشوند، حاصل انتخابهای آگاهانه هستند.

این مجموعه تلاش میکند دانش و تجربه اش را در اختیار مخاطبین خویش قرار دهد تا از این طریق به هدف تعیین شده دست پیدا کند. این هدف چیزی نیست جز ارائه محصولی ممتاز و درخور مشتریان آگاه که باعث جلب رضایت آنها از خرید شود و حداکثر سازگاری را با شرایط پروژه هایشان داشته باشد.

کابل NYM چیست؟

کابل مفتولی 10*2

گفت و گو را راجع به این محصول از گروه کابلهای برق، با پاسخ به این پرسش آغاز میکنیم تا همراه شما ببینیم چیستی کابل اِن وای اِم را.

کوته نوشت NYM شناساننده کابل برق مفتولی و نیمه افشان معمولی یا Ordinary Duty است. برای این کابلها کاربردهای گوناگونی را میتوان برشمرد. این کابلها مناسب نصب ثابت در فضای داخل ساختمان در کاربریهای ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی سبک و محیطهای خشک و مرطوب هستند.

حرف N در کد این کابل، معرف استاندارد VDE خواهد بود. Y نشان میدهد عایق کابل از جنس PVC است و حرف M در انتهای کد به کابل با روکش پلاستیک اشاره دارد.

کابلهای NYM امکان نصب را بر روی دیوار، داخل لوله و کانال دارند. توصیه شده است چنانچه در فضای باز کابل در برابر نور مستقیم آفتاب قرار خواهد گرفت، از یک محافظ برای آن استفاده شود. همچنین، این کابلها برای دفن مستقیم در زیر خاک پیشنهاد نمیشوند.

گفتنیست که این کابلها حتماً باید دارای پوشش میانی یا همان فیلر در تمامی سایزها باشند و کابل برق مفتولی بدون فیلر، غیر استاندارد است.

مشخصات فنی کابل NYM

 • استاندارد:
  IEC 60227-4, INSO 607-4
  VDE 0250-204
 • کد کابل در استاندارد ایران:
  INSO (607) 10
 • شناسه کابل در استاندارد اروپا:
  H05VV-U & H05VV-R
 • ولتاژ نامی کابل: 300/500 ولت
 • ولتاژ آزمون: 2 کیلو ولت AC
 • بیشینه دمای مجاز کار عادی: 70+ سلسیوس
 • کمینه شعاع خمش: 4 برابر قطر نهایی کابل
 • رسانا:
  مس مفتولی (کلاس 1) یا نیمه افشان (کلاس 2)
 • عایق: پی وی سی رنگی نوع C
 • فیلر: پی وی سی سفید رنگ
 • روکش: PVC نوع ST4 مشکی یا سفید
 • تعداد رشته ها: 2، 3، 4 و 5
 • سطح مقطع رشته ها: 1.5، 2.5، 4، 6، 10، 16، 25 و 35 میلیمتر مربع
 • شناسه های تکمیلی:
  NYM-O معرف کابلهای بدون ارت؛
  NYM-J برای کابلهای دارای رشته مخصوص ارت

جدول زیر که بر گرفته از متن استاندارد ملی شماره 4-607 است، جزئیات بیشتری را از هر سایز کابلهای مسی نصب ثابت با عایق پلی وینیل کلراید به نمایش میگذارد:

جدول مشخصات کابل های NYM بخش 1 از 2جدول مشخصات کابل های NYM بخش 2 از 2

بدیهی خواهد بود کابلی که دارای نشان و شماره استاندارد است، باید همواره مشخصاتش با ارقام مندرج در جداول استاندارد، تطابق داشته باشد. هر کابلی که تفاوتهای آشکاری میان فراسنجهای ساختاری، الکتریکی و مکانیکی اش با استاندارد دیده شود، غیر استاندارد خواهد بود؛ ولو اینکه قبلاً موفق به کسب نشان استاندارد شده باشد.

این موضوع، اهمیت کنترل و تضمین کیفی را یادآور میگردد. شرکتهای تولید کننده و عرضه کننده کابل، چنانچه بخواهند به حقوق مشتریان و مصرف کنندگان احترام بگذارند، بایستی کابلها را پیش از ارائه، مورد آزمون و ارزیابی فنی و کیفی قرار دهند.

در استانداردهایی که گفتیم، آزمونهای نوعی، نمونه ای و روتین مورد اشاره قرار گرفته اند که محصولات نهایی باید منطبق با آنها آزمایش شوند و نتایج تستها با مقادیر تعریف شده مقایسه گردند.

تفاوتها و شباهتهای کابل NYY و NYM

احتمال دارد این پرسش به ذهن مخاطبین خطور نماید که چه فرقی میان کابلهای NYM و NYY وجود دارد؟ و علاقه مند باشند برای انتخاب بهتر و مناسب، مقایسه ای میان این دو گروه از کابلهای برق انجام دهیم. تصویر زیر نمایش دهنده شباهتها و تفاوتهاست:

تفاوت کابل NYM با NYY

تفاوتی که در ولتاژ نامی و پیرو آن ضخامت عایق، فیلر و روکش این کابلها وجود دارد، باعث میشود که قیمت کابل NYM در سایز مشابه، مقداری ارزانتر از کابل NYY باشد.

مقایسه کابل NYMHY با NYM

از دیگر مقایسه هایی که برای انتخاب مناسب کابل انجام میگردد، نگاه به تفاوتهای میان کابل مورد بحث با کابلهای NYMHY است. چون این دو گروه کابل دارای بعضی کاربردهای مشترک بوده و ولتاژ اسمی آنها مشابه است، این مقایسه مطرح میشود:

 • NYMHY ها کابلهای افشان مسی هستند؛ این مهمترین تفاوت آنها با کابلهای مفتولیست.
 • NYM ها برای نصب ثابت گزینه مطلوبی به شمار میروند؛ اما NYMHY ها را میتوان در نصب انعطاف پذیر هم به کار برد.
 • مقاومت الکتریکی رسانای NYM ها در سایز مشابه، مقداری کمتر از کابلهای افشان خواهد بود.
 • NYM ها در تمامی سایزها بایستی دارای فیلر (پر کننده یا همان روکش میانی) باشند؛ اما برای NYMHY ها الزام وجود فیلر از سطح مقطع 10 میلیمتر مربع به بالا وجود دارد.
 • از دیدگاه قیمت نیز اندکی تفاوت میان این دو کابل در سایز یکسان وجود خواهد داشت.
 • کمترین سطح مقطع NYM ها 1.5 میلیمتر مربع است؛ اما سایز کابلهای NYMHY از 0.75 mm² آغاز میشود.

جریان مجاز کابلهای NYM

یکی از نکات مهمی که در انتخاب سایز کابلهای برق به آن توجه میشود، جریان مجاز کابل است. مستحضرید که بیشینه آمپر قابل عبور از کابلها به چند عامل بستگی دارد که موارد مهم آنها عبارتند از:

 1. سایز رسانای کابل
 2. جنس عایق کابل
 3. محل و روش نصب کابل و میانگین دمای محیط

با توجه به همین فاکتورها، جدول زیر ضمن اعلام بیشینه مقاومت اهمی DC، نمایانگر حداکثر جریان مجاز سطح مقاطع کابل مسی NYM با دو شیوه نصب در هوای آزاد با دمای 30 درجه سلسیوس و نیز نصب درون لوله (Pipe) است:

جریان مجاز کابل NYM

فروش کابل NYM

تا اینجا سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره کابلهای NYM تقدیم شما نماییم. امیدواریم این دانستنیها برای شما مخاطبین محترم مفید باشد. این محصولات از تولیدات ممتاز و آزموده، قابل تحویل هستند.

معمولاً سایزهایی که تقاضای بیشتری دارند، در برنامه جاری تولید نیز هستند و تحویل آنها به زمان زیادی نیاز نخواهد داشت. سایزهای کم مصرف نیز بر اساس سفارش مشتریان به واحد تولید ارجاع و در زمانی که تعیین میگردد، تحویل خواهند شد.