انواع کابل مقاوم در برابر روغن

انواع کابل همانند کابل برق، کنترل و ابزار دقیق را میتوان با ویژگی ضد روغن یا مقاوم در برابر روغن تولید و عرضه نمود. به شما پیرامون تأثیرات روغنها بر کابلها و اهمیت مقاومت کابلها در برابر روغن خواهیم گفت.

چرا کابل مقاوم در برابر روغن؟

روغن ها کاربردهای گوناگونی در صنایع دارند. دو هدف مهم از به کارگیری روغن در انواع تجهیزات، وسایل، ماشین آلات و سیستمها عبارتست از: روان سازی و خنک سازی.

روغن های روان کننده و خنک کننده در صنعت

روانسازی توسط روغنها برای همگان ملموس و آشکار است. بسیاری از قطعات متحرک یا دوار در اطراف ما، به احتمال زیاد از یک نوع روغن برای حرکت روان و جلوگیری از فرسایش قطعات بهره میبرند. این کاربرد را میتوان در دستگاههای برقی خانگی، ماشینهای اداری، درون اتومبیلها، بخشهای مختلف تجهیزات در کارخانه ها و توربینهای بادی مشاهده کرد.

از نمونه هایی که روغن در نقش یک خنک کننده است، میتوان به روغن داخل مخزن ترانسفورماتورهای برق در نیروگاهها و پستهای فشار قوی برای خنک کردن و انتقال گرمای هسته آنها اشاره نمود. مثالی دیگر، دستگاههای تراشکاری هستند که در برخی از آنها روغن مانع افزایش بیش از حد دمای فلزاتِ درگیر خواهد شد.

شرایط کاری و محیط نصب کابل تعیین میکند که در مورد حفاظت از آن چه تصمیماتی گرفته شود. در مجاورت بسیاری از مواردی که از وجود روغنها گفتیم، کابلها هم حضور دارند. عایق و روکشهای رایج کابلها، معمولاً استحکام مناسبی در برابر روغن و مواد هیدروکربنی و سوختی از خود نشان نمیدهند و دچار تغییر رنگ و از بین رفتن خواص فیزیکی و مکانیکی میگردند.

مسلماً برای کاربردهایی که در آنها کابل های برق یا کنترل به طور جدی در معرض روغن قرار میگیرند، باید تمهیداتی برای حفاظت از آنها اندیشیده شود. با این کار، میتوان عملکرد بدون خرابی و مطمئن کابلها را در حضور روغنها، مواد شیمیایی و دیگر شرایط محیطی، انتظار داشت.

تأثیرات روغن بر عایق و روکش کابلها¹

PVC یک ترموپلاستیک رایج در ساخت عایق و روکش سیم و کابلهاست. خواص پی وی سی ها را میتوان از طریق فرمولاسیون، تغییر داد. مثلاً از نرم کننده ها یا تثبیت کننده ها برای ایجاد انعطاف پذیری در PVC، مقاومت در برابر خستگی و بهبود رفتار آن در برابر شعله استفاده میشود.

اصلاح یا افزودن این مواد، هرچند موجب دستیابی به برخی ویژگیهای مطلوب میشود؛ اما از سویی دیگر ممکن است نقاط ضعفی برای این آمیزه ها ایجاد کند.

روغن های روانساز و خنک کننده، هنگامی که به روکش یا عایق کابلها از جنس PVC معمولی و پلی اُلفینهای مشابه میرسند، به ساختار آمیزه آنها حمله میکنند. نتیجه نهایی این حمله، از دست رفتن خواص عایقی و مکانیکی این مواد است. خرابی کابلها از این منظر، برای انسانها و ماشین آلات خطرساز خواهد بود.

تصاویر و توضیحات زیر، اثرگذاری روغن را بر عایق و روکش کابل و سیمها نشان میدهند:

تأثیر روغن بر روکش کابل

  1. در مرحله نخست، هنگامی که روغنها با PVC و پلی الفینها تماس پیدا میکنند، به سوی نرم کننده های موجود در ترکیبات آنها جذب میشوند.
  2. روغنهای جذب شده در آمیزه های پی وی سی و Polyolefin روکش کابل، باعث متورم و ضعیف شدن آن خواهند شد.
  3. سپس روغنها میتوانند نرم کننده ها را از ساختار PVC بیرون کنند. در نتیجه، روکش کابل سخت میشود، خواص کششی آن از بین میرود، تَرَک میخورد و در نهایت منجر به خرابی آن خواهد شد. همچنین در اثر برخی روغنها و مواد شیمیایی، حالتی از ذوب شدن در پی وی سی بروز میکند و موجب تخریب ساختار فیزیکی آن میگردد.

گفتنیست که متغیرهایی مانند دمای محیط و چگونگی مواجهه کابل با روغن، مانند برخورد تصادفی، گاه به گاه و یا غوطه وری، بر سرعت فرایند تخریب روکش تأثیرگذار خواهند بود.


1- در نگارش این بخش، از مقالات شرکت Lapp اقتباس شده است.

انواع کابل ضد روغن

روشهای گوناگونی تا کنون با هدف مقاوم سازی کابلها در برابر روغن و مواد نفتی به کار گرفته شده است که موارد مهم آن عبارتست از:

  1. کابل با روکش PVC مقاوم در برابر روغن که از طریق افزودنیهای شیمیایی مخصوص، از PVC های معمولی متمایز شده اند.
  2. روکشهای رابر که ویژگی ذاتی استحکام در برابر مواد نفتی و روغنی دارند.
  3. به کارگیری روکش PUR
  4. سیم یا کابل با عایق یا روکش از فلوئوروپلیمرها
  5. کابل با عایق و روکش TPE

استاندارد IEC 60811-404 یکی از استانداردهای مرجع برای آزمون بخشهای غیر فلزی کابلها مخصوصاً روکش نهایی آنهاست. نام این بخش (404) تست غوطه وری در روغن معدنیست و برای اطمینان از خواص مکانیکی و مقاومت روکش کابل در برابر روغن انجام میشود. آزمونهای مهم دیگری در این رابطه و در استاندارد UL نیز وجود دارند.

فروش کابلهای مقاوم در برابر روغن

کابل مقاوم در برابر روغن

با توجه به شرایط مدنظر مشتریان، دیگر پارامترهای محیط نصب و بهره برداری از کابل ها و همین طور وضعیت موجودی روز کابل در انبارهای تأمین و توزیع، محصولی که با به کارگیری یکی از روشهایی که گفتیم، Oil Resistant شده است، معرفی و عرضه میگردد.