معرفی و فروش کابل RM و RE

در این مقاله از این مرکز مهندسی و بازرگانی، به شما خواهیم گفت که مفهوم کابل RM و RE چیست و چه کابلهایی با این مشخصه وجود دارند.

کابل RM چیست؟ تفاوتش با کابل RE چیست؟

کابل های RM و RE

ممکن است شما هم این حروف را در لیستهای درخواست کابل، فهرست کابلهای پروژه ها، کاتالوگهای سیم و کابل و یا مشخصات مندرج بر روی روکش کابلها دیده باشید. حال میخواهیم ببینیم مفهوم RM و RE چیست.

این حروف اختصاری یا کوته نوشتها، بر گرفته از استاندارد انجمن مهندسان برق آلمان (VDE) و نماد مفاهیم زیر هستند:

 • R: رسانای گرد
 • E: رسانای تک مفتولی
 • M: رسانای چند مفتولی

با این کلمات، ذهن ما به سمت شکل و ساختار بخش هادی سیم و کابلها سوق مییابد و متوجه میشویم که:

 • سیم یا کابل re یعنی سیم و کابلی که دارای هادی تک مفتولی گرد (کلاس 1) هستند. در اصطلاحات عمومی بازار سیم و کابل از واژه استخوانی نیز برای معرفی همین نوع هادی استفاده میگردد.
 • سیم یا کابل rm یعنی سیم و کابلی که دارای رسانای چند مفتولی گرد (کلاس 2) هستند. نیمه افشان، مفتولی استرند شده یا تابیده شده منظم، از دیگر نامهای این شکل از رسانا میباشد.

ابهام زدایی: نکته دیگر این است که حروف RE در ابتدای کد مشخصه کابلهای ابزار دقیق نیز آورده میشود؛ مثلاً RE-2X(St)Y که مفهوم آن ارتباطی با کلاس و شکل هادی ندارد و به کاربرد کابل اشاره میکند.

حروف re و rm مورد بحث در این مقاله، اکثراً بعد از سایز سیم و کابلها درج میشوند که نمونه هایی از آن را در تصویر زیر مشاهده میفرمایید:

کابل RM چیست؟

گاهی هر دو نوع سیم و کابلهای RE و RM را در یک فهرست و تحت عنوان سیم و کابل مفتولی هم معرفی میکنند؛ اما باید بدانیم که تفاوت اصلی میان این دو در تعداد مفتولهای تشکیل دهنده هادی آنهاست.

جدول مقاومت اُهمی هادیهای مفتولی و نیمه افشان

در جدول زیر، بیشینه مقاومت الکتریکی مجاز سایزهای گوناگون هادیهای مسی و آلومینیومی  را در دمای 20 سلسیوس مشاهده میفرمایید. همان طور که گفتیم، کلاس 1 به هادی تک مفتولی و کلاس 2 به هادی نیمه افشان اشاره دارد. کلاس 5 و 6 نیز رساناهای افشان و سوپر فاین هستند.

جدول مقاومت الکتریکی هادی های سیم و کابل

ملاحظه فرمودید که میان رساناهای مفتولی و نیمه افشان تفاوتی در مقاومت الکتریکی وجود ندارد و وجه تمایز میان این دو بیشتر متوجه ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی، مانند انعطاف پذیری خواهد بود.

انواع سیم و کابل مفتولی و نیمه افشان گرد

اکنون که با مفهوم کابل RE و RM آشنا شدیم، نگاهی خواهیم داشت به انواع سیم و کابلهایی که با رسانای مفتولی یا نیمه افشان گرد تولید میشوند:

 1. سیمهای برق مفتولی و نیمه افشان مسی
 2. سیم ارت مسی روکش دار re و rm
 3. کابل برق مسی مفتولی و نیمه افشان مسی 300/500 ولت
 4. کابلهای قدرت مسی 0.6/1 KV نیمه افشان گرد تک کُر
 5. کابل زمینی مسی 0.6/1 کیلو ولت مفتولی و نیمه افشان گرد چند هسته
 6. کابلهای قدرت آلومینیومی 600/1000 ولت نیمه افشان گرد تک Core
 7. کابل زمینی آلومینیومی 0.6/1 کیلوولت نیمه افشان گرد چند کُر
 8. کابلهای زره دار مسی فشار ضعیف مفتولی و نیمه افشان
 9. کابل مفتولی و نیمه افشان مسی کنسنتریک
 10. کابلهای قدرت مسی و آلومینیومی فشار متوسط RM فشرده شده مونو فاز
 11. کابل سه رشته MV مسی و آلومینیومی RM کمپکت شده
 12. کابلهای ابزار دقیق نیمه افشان مسی 300/500 ولت
 13. کابل فرمان مفتولی مسی 0.6/1 کیلو ولت
 14. کابلهای تلفن، کواکسیال، شبکه و KNX با هادیهای RE مسی

فروش انواع کابل rm و re

انواع سیم و کابل RE و RM

سیم و کابلهایی که در این بخش معرفی شدند و وجه اشتراک آنها مفتولی یا نیمه افشان و گرد بودن هادیهایشان بود، از تولیدات مرغوب و سازگار با استانداردهای رسمی ایران و بین المللی در اختیار مخاطبین، همکاران و مشتریان گرامی قرار میگیرند.

دپارتمان فروش، حفظ حقوق و منافع خریداران و کاربران را با افق دید گسترده، اولویت پیشنهادهای تجاری خود انتخاب نموده است که مقدمات موفقیت پروژه ها و رضایت خریداران بدین وسیله مهیا میشود.