کابل مناسب برق سه فاز

هرگز نگران انتخاب کابل مناسب برای برق سه فاز نباشید. این گروه، هم اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار میدهد و هم کابل استاندارد را.

اشتراک برق سه فاز

برق سه فاز

دلیل طراحی و استفاده از برق سه فاز، به مزیتهای فنی این نوع جریان برق متناوب برمیگردد. مثلاً، الکتروموتورهای سه فاز میتوانند گشتاور و توان مکانیکی بالاتری را در ابعاد کمتر، با راندمان بالاتر و کارکرد روانتر از موتورهای تک فاز فراهم سازند.

انتقال و توزیع برق به شکل سه فاز نیز موجب میگردد توان الکتریکی بیشتر با تلفات و افت ولتاژ کمتر در مقایسه با برق تکفاز به دست مصرف کنندگان برسد.

به این دلایل و علل مشابه دیگر، شاهد هستیم که خطوط انتقال و توزیع و برقِ بسیاری از کارخانه ها، کارگاهها، مجتمعهای مسکونی، اداری، آموزشی و رفاهی و مراکز پمپاژ آب کشاورزی، سه فاز میباشند. برای استفاده از اشتراک برق سه فاز، به کابل مناسبی نیاز خواهد بود.

به منظور دستیابی به برق سه فاز، میتوان از کابلهای متنوع و متفاوتی استفاده نمود. در پاسخ به این پرسش که: «کابل سه فاز چند رشته دارد؟» میتوان اینگونه گفت:

 • یک کابل سه Core برای مصارفی که صرفاً 3 فاز هستند و مصرف کننده تکفاز وجود ندارد.
 • یک کابل 3.5 یا چهار رشته برای حالتی که در کنار ماشین آلات سه فاز، مصارف تکفاز هم وجود دارند و به نول هم نیاز خواهد بود.
 • یک یا دو کابل تک Core برای هر فاز و یک کابل تک هسته برای نول.
 • یک کابل پنج کُر شامل : 3 فاز + نول + ارت

معیارهای انتخاب سایز کابل برق سه فاز

برای انتخاب سایز مناسب کابل در شبکه برق فشار ضعیف سه فاز (یعنی همان 400 ولت) دو نکته زیر مهم هستند:

 1. مقدار برق مصرفی: که بر اساس توان مصرفی با واحد کیلو وات یا اسب بخار اعلام میشود و یا بر پایه جریان برق مورد نیاز با واحد آمپر
 2. مسافت: فاصله ای که میان نقطه انشعاب از خط اصلی توزیع برق تا محل مورد نظر وجود دارد.
 3. دمای محل نصب کابل: که بر انتقال گرمای حاصل از عبور جریان برق به بیرون از کابل، اثر میگذارد.

با دانستن این سه متغیر، میتوانیم به گزینه مناسب کابل از دیدگاه سایز دست یابیم.

اگر اشتراک برق شما 400 ولت نیست و از برق فشار متوسط 20 یا 33 کیلو ولت استفاده خواهید نمود، برای انتخاب کابل مناسب افزون بر نکاتی که گفتیم، توجه به سطح اتصال کوتاه یا جریان اتصال کوتاه شبکه نیز مهم خواهد بود و اساساً این عامل مهمترین شاخصه در تعیین سایز کابلهای MV به شمار میرود.

نکته مهم دیگر، توجه به استاندارد بودن کابل و مرغوبیت ساخت آن است. چنین کابلی توانایی تأمین برق مطمئن و ایمن را خواهد داشت و از طول عمر بالاتری برخوردار خواهد بود.

انتخاب سایز کابل 3 فاز

ابتدا بر پایه جریان برق مورد نیاز به ظرفیت هر سایز از کابلهای برق نگاهی می اندازیم تا متوجه شویم که چه سایزی قادر به عبور این مقدار آمپر میباشد. جداول زیر بیشینه آمپر مجاز را برای کابلهای قدرت LV سه فاز مسی و آلومینیومی به نمایش میگذارند:

جدول حداکثر جریان مجاز کابل مسی سه فاز LV

و جدول زیر حداکثر جریان مجاز کابلهای آلومینیومی (1.2)0.6/1 کیلو ولت PVC را در مصارف سه فاز نشان میدهد:

جدول حداکثر جریان مجاز کابل آلومینیومی سه فاز LV

ممکن است دمای محل نصب کابل در زیر زمین یا هوا به غیر از 20 و 30 سانتیگراد باشد. در این حالت باید از ضرایب تصحیح مندرج در جدول زیر استفاده نمود:

ضرایب تصحیح جریان مجاز کابلها بر اساس دمای محیط

پس از آن که حداکثر جریان مجاز کابلهای قدرت در سیستم سه فاز LV را دانستیم، اکنون با با فرض ضریب قدرت 0.85 و افت ولتاژ مجاز 3 درصد و با دانستن این که ولتاژ شبکه سه فاز فشار ضعیف 400 ولت و هدایت الکتریکی مس 56 و آلومینیوم برابر با 35 است، سایز مناسب کابل سه فاز را بر حسب مسافت و افت ولتاژ مجاز محاسبه خواهیم کرد:

فرمول محاسبه سایز کابل سه فاز بر اساس مسافت یا افت ولتاژ

غالباً در مسافتهای کم، حداکثر آمپر مجاز کابلها تعیین کننده سایز مناسب هستند؛ اما در فواصل طولانی، نتیجه حاصل از فرمول افت ولتاژ مشخص کننده سایز کابلهای LV خواهد بود.

دو مثال برای محاسبه سایز کابل سه فاز

 • برق رسانی به یک کارگاه صنعتی از طریق کابل مسی زیر زمینی، با اشتراک برق 32 آمپر سه فاز، فاصله 20 متری از شبکه توزیع برق و حداکثر افت ولتاژ مجاز 3%:
  با مراجعه به جدول میبینیم که کابل 2.5×4 مسی میتوانند 32 آمپر سه فاز را تأمین نمایند. سپس از طریق فرمول و در نظر گرفتن جریان 32 آمپر و مسافت، به عدد 1.4 برای کابل مسی میرسیم. نزدیک ترین سایز استاندارد کابل به این رقم، 1.5 میلیمتر مربع میباشد. بنابراین، کابل 2.5×4 هم از نظر حداکثر جریان مجاز و هم از دیدگاه افت ولتاژ، مناسب این کاربرد خواهد بود.
 • تأمین انرژی الکتریسیته یک واحد دامپروری در فاصله 1200 متری از شبکه و مصرف برقی در حدود 25 آمپر 3 فاز:
  با نگاهی به جداول بیشینه جریان مجاز، در مییابیم که سایزهای 1.5 مسی و 10 آلومینیومی قادر به عبور 25 آمپر خواهند بود. اما باید دید با در نظر گرفتن طول زیاد کابل و افت ولتاژ، به چه سایزی میرسیم. پس به سراغ فرمولها میرویم و اعداد را جاگذاری میکنیم. حاصل برای نوع مسی و آلومینیومی به ترتیب برابر با 65.79 و 105.26 خواهد شد. در نتیجه متوجه میشویم که کابل سه فاز 70 مسی یا کابل سه فاز 120 آلومینیومی مناسب این مصرف برق هستند.

فروش کابل مناسب برق سه فاز

کابل برای برق سه فاز

طبیعتاً پس از انتخاب سایز کابل برق سه فاز، نوبت به تهیه آن میرسد. دو دغدغه اصلی بسیاری از مشتریان در هنگام خرید کابل عبارتست از:

 1. استاندارد بودن کابل
 2. قیمت متعادل و منصفانه

این مجموعه، برای پاسخگویی مطلوب به این درخواستها و رفع دغدغه ها یا نگرانیهای مشتریان، انواع کابل را با تضمین تطابق با استانداردها، کیفیت ساخت مطمئن و قیمت منصفانه عرضه مینماید. انواع کابل سه فاز که با همین ویژگیها و در سایزهای گوناگون ارائه میگردند از این قرارند:

 • افشان مسی برای کاربردهایی که قابلیت انعطاف مهم است.
 • مفتولی مسی معمولی برای نصب ثابت در فضای سرپوشیده.
 • مفتولی و نیمه افشان قدرت مسی، مناسب نصب در فضای داخل ساختمان، در هوای آزاد و نصب مستقیم زیر زمینی
 • نیمه افشان آلومینیومی زمینی برای کابلشکی در داخل یا خارج از ساختمان و دفن مستقیم در زیر خاک
 • مسی زره دار برای استفاده در فضای داخل یا خارج از ساختمان و دفن مستقیم زیر زمینی با استقامت مکانیکی بیشتر
 • افشان مسی بسیار انعطاف پذیر با عایق و روکش مقاوم در برابر روغن و نفوذ آب