کابل برق و کنترل برای نصب در ترانشه

کابل ترانشه همه انواع کابلهایی را که قابلیت نصب در ترانشه دارند، شامل میگردد. این مرکز تجاری، شما را با این کابلها آشنا میسازد.

ترانشه چیست؟

Tranchée یک واژه فرانسویست که البته تلفضش ترانشه نیست؛ اما با این شکل در ایران رایج شده است. معادل آن در زبان انگلیسی Trench با تلفظ ترنچ میباشد. اگر بخواهیم به جست و جوی برابر پارسی این لغات بپردازیم، با کلماتی مانند سنگر، جان پناه، خندق، گودال و شیار طولانی رو به رو میگردیم.

ترانشه کابل

در تعریف گفته شده که «ترانشه یا ترنچ، یک فرو رفتگی طبیعی یا ایجاد شده به دست بشر در سطح زمین است که عمق آن از عرضش بیشتر و عرضش بسیار کمتر از طولش میباشد.» این خندقها یا شیارها با اهداف گوناگونی توسط انسانها حفر میشوند. یکی از آنها، ایجاد مسیری زیر زمینی برای عبور کابلهاست. این شیارها، مطابق دستورالعملها ایجاد گشته تا مسیری مطمئن و ایمن را برای کابلکشی فراهم سازند.

از مزایای کابل کشی در ترانشه میتوان به حذف آلودگیهای دیداری کابلهای هوایی و روکار، افزایش ایمنی، کاهش اثرپذیری خطوط انتقال و توزیع برق و مخابرات از شرایط آب و هوایی، کاهش قطعیهای غیر برنامه ریزی شده و افزایش قابلیت اطمینان در تأمین انرژی الکتریسیته و ارتباطات اشاره نمود.

حال که نام گروهی از کابلها به این کلمه متصل و منتسب میشود، متوجه میشویم هر کابلی را نمیتوان در این شیارهای زیر زمینی قرار داد. در ادامه متن، راجع به ویژگیهای لازم برای کابلهای مناسب نصب درون ترانشه بیشتر خواهیم گفت.

ویژگیهای لازم برای کابل ترانشه

چنانچه بخواهیم پی ببریم که کابلهای مناسب برای نصب در ترانشه ها باید دارای چه خصوصیاتی باشند، بهتر است ابتدا به شرایطی که در چنین محل نصبی وجود دارد توجه کنیم. شرایط مهم عبارتند از:

 1. رطوبت خاک ممکن است کابل را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. تنشهای مکانیکی مانند فشار یا ضربه وجود دارد و یا محتمل است.
 3. احتمال دارد که جوندگان به کابل آسیب بزنند.
 4. آسیبهایی مانند خراش یا سایش وجود خواهد داشت.

با علم به این نکات در مییابیم که کابل مناسب برای قرارگیری در ترانشه، ناگزیر باید از استحکام مطلوبی در برابر موارد یاد شده بهره مند باشد. همچنین در هر مکانی که مقدار این مخاطرات زیاد باشد، بایستی از اقدامات حفاظتی بیشتری در ساختار کابلها استفاده شود.

دو راهکار کلی برای مناسب سازی کابلها به منظور افزودن قابلیت نصب مستقیم در زیر خاک وجود دارد:

 1. به کارگیری آمیزه مناسب با ضخامت کافی در ساخت روکش
 2. افزودن لایه های حفاظتی به اجزای تشکیل دهنده کابل

انواع کابل برق برای نصب داخل ترانشه

کابل برای نصب داخل ترانشه

حال نگاهی خواهیم داشت بر کابلهای قدرتی که با استفاده از یک یا دو روشی که گفتیم، برای دفن مستقیم در زیر خاک سازگار شده اند:

 • کابل LV مسی زمینی تک رشته:
  NYY و N2XY
 • کابل کنسنتریک زمینی تک رشته:
  NYCY, N2XCY
 • کابلهای فشار ضعیف مسی چند کُر:
  NYY-O, NYY-J, N2XY-O, N2XY-J
 • کابل ولتاژ پایین آلومینیومی تک کُر:
  NAYY و NA2XY
 • کابلهای فشار ضعیف زمینی آلومینیومی چند رشته:
  NAYY-O, NAYY-J
  NA2XY-O, NA2X2Y-O
 • کابل های 0.6/1 کیلو ولت مسی زره دار:
  NYRY, N2XRY, N2XRY-J, NYBY
 • کابلهای 0.6/1 کیلو ولت آلومینیومی آرموردار:
  NAYRY, NA2XRY, NA2XBY, NAYBY
 • کابل های MV مسی زمینی بدون آرمر:
  N2XSY, N2XSEY
 • کابلهای آلومینیومی MV زمینی بدون زره:
  NA2XSY, NA2XSEY
 • کابل های فشار متوسط مسی آرمردار:
  N2XSYBY, N2XSYRY
  N2XSEYBY, N2XSEYRY
 • کابلهای فشار متوسط آلومینیومی آرمور دار:
  NA2XSYBY,
  NA2XSEYBY, NA2XSEYRY
 • کابل های فشار قوی زمینی مسی:
  N2XSY, N2XS(FL)2Y
 • کابلهای فشار قوی آلومینیومی:
  NA2XSY, NA2XS(FL)2Y
 • کابل های HV مسی آرمِد:
  N2XSYB2Y,
  N2XSYRY, N2XS(FL)YB2Y
 • کابلهای HV آلومینیومی زمینی زره دار:
  NA2XSYB2Y, NA2XSYR2Y,
  NA2XS(FL)YB2Y

همه این کابلها قابل نصب درون ترانشه هستند. بدیهیست در مکانهایی که پتانسیل صدمات مکانیکی بالاتری وجود خواهد داشت، نمونه های زره دار (SWA, AWA, DTA) عملکرد مطمئنتری خواهند داشت.

یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که توجه به قواعد حفر ترانشه و شیوه کابلکشی زیر زمینی بسیار ضروریست. مواردی مانند عمق مناسب، استفاده از ماسه، آجر چینی و … سبب افزایش قابلیت اطمینان کابل کشی و بالا رفتن عمر مفید کابلهای قدرت میگردند.

کابلهای کنترل و ابزار دقیق زمینی

گروهی از کابلهای کنترل و فرمان در نیروگاهها، پستهای برق فشار قوی، صنایع، پالایشگاهها و تأسیسات نفت و گاز، در فضای بیرون از ساختمانها (Outdoor) نصب میگردند. برای تناسب سازی با این شرایط نصب، از همان روشهایی که درباره کابلهای برق گفتیم، استفاده میگردد.

برخی از نمونه های کابل کنترل مفتولی و نیمه افشان چند رشته مسی 600/1000 ولت با قابلیت نصب درون ترانشه از این قرارند:

 • کابلهای بدون زره و شیلد:
  NYY-J, N2XY-J
 • کابل های شیلد دار بدون زره: NYCY
 • کابلهای زره دار:
  NYRY-J, N2XRY-JZ, NYBY-J, N2XBY-J
 • کابل های شیلد دار و زره دار:
  NYCYRY, NYCYBY,
  N2XCYRY, N2XCYBY

از این دسته میتوان به کابلهای ابزار دقیق زره دار نیز اشاره نمود. برای مثال کابل RE-2X(St)YRY یا کابل با زره بافته شده فولادی SWB، از جمله کابلهای ابزار دقیقی به شمار میروند که نصب آنها در ترنچها مجاز خواهد بود.

فروش انواع کابل ترانشه

این گروه، همواره بر این امر متمرکز است که بهترین پیشنهاد و محصولِ در دسترس را تقدیم مشتریان نماید. چنانچه برای تکمیل، توسعه و یا نوسازی پروژه های گوناگونِ در دست اقدامتان قصد تهیه انواع کابل برق، کنترل و ابزار دقیق مناسب نصب در ترانشه ها را دارید، ما در کنارتان هستیم.