معرفی کابل SWB و ویژگیهایش

کابل SWB عنوانی برای معرفی گروهی از کابلهاست که خود زیر مجموعه ای از کابلهای زره دار به شمار میروند. اطلاعات بیشتر را در ادامه بخوانید.

همانطور که میدانید، چنانچه شرایط کارگذاری کابلها به گونه ای باشد که حفاظت مکانیکی افزوده از آنها لازم و ضروری گردد، معمولاً به سراغ موارد زره دار آنها خواهیم رفت. زره یا Armour جزئی از اجزای این کابلها با شکل و جنس متنوع است.

موضوع این بخش پیرامون گونه ای زره است که با کوته نوشت SWB شناخته شده و این حروف در عنوان یا حروف اختصاری اجزای کابلهایی که دارای این نوع آرمور هستند، درج میگردد.

مشخصات SWB در کابل

کابل SWB

SWB برگرفته از سرواژه های Steel Wire Braided به معنای سیمهای به هم بافته شده فولادیست. گاهی این حروف اختصاری به شکل GSWB نیز نوشته میشود و هدف اشاره یا تأکید بر گالوانیزه بودن رشته های فولادی به کار رفته در این آرمور بافت خواهد بود.

بر خلاف کابلهای SWA یا GSWA که در آنها مفتولهای فولادی زره در کنار هم و گرداگرد لایه های زیرین کابل قرار میگیرند، در زره SWB، سیمهای فولادی گالوانیزه به یکدیگر بافته میشوند تا نقش زره را ایفاء نمایند.

کابلهای متنوعی را میتوان با این نوع آرمر طراحی و ارائه نمود. از جمله این کابلها میشود موارد زیر را برشمرد:

 • کابل های برق LV مطابق استاندارد IEC 60502-1 تا سطح مقطع 6 mm² مثل:
  Cu/XLPE/Bd/SWB/PVC
 • کابلهای فرمان افشان مانند:
  NYSLYSY
 • کابلهای ابزار دقیق؛ مثلاً:
  RE-2X(St)Y SWBY یا
  RE-2X(St)YQY
 • کابلهای مقاوم در برابر حرارت سیلیکونی مانند:
  TiCu/SiR/SiR/SWB
 • کابلهای مقاوم در برابر آتش با نوار میکا مثل:
  Cu/MT/XLPE/LSZH/SWB/LSZH
 • کابل های مخصوص کشتی و سکوهای حفاری؛ مثلاً:
  Cu/MGT/XLPE/Bd/SWB/LSZH
 • کابلهای شبکه مانند:
  Cu/PE/PiMF+TDW/TCWB/LSHF-FR/GSWB/LSHF-FR

آرمور بافت فولادی ضمن ایجاد محافظت مکانیکی مناسب برای کابل، تا حد مطلوبی باعث حفظ انعطاف پذیری آن خواهد شد. این مهمترین مزیت SWB به نسبت دیگر اَشکال زره در کابلهاست. همچنین این بافت میتواند تا حدودی نقش حفاظ الکتریکی و مغناطیسی (شیلد) را هم بر عهده گیرد و کاربردی دومنظوره داشته باشد.

خرید کابلهای SWB

کاربرد و تقاضا برای انواع کابل SWB به اندازه دیگر مدلهای کابل زره دار نیست. بنابراین، معمولاً به شکل سفارشی و بر اساس درخواست مشتریان، تولید و تحویل میگردند. البته ممکن است برخی نمونه های این کابل که از تقاضای نسبی بیشتری برخوردارند، در انبارهای فروش موجود باشند و تحویل آنها در زمان کوتاهتری انجام پذیرد.