فروش کابل با عایق و روکش ترموپلاستیک

واژه های کابل ترموپلاستیک یا کابل با عایق و روکش ترموپلاستیک که در لیستهای خرید شرکتها می آیند به چه معنا هستند و چگونه میتوان به مرکز فروش جامع این کابلها دسترسی پیدا نمود؟

یکی از متغیرها برای ایجاد تمایز و دسته بندی کابلها به ویژه کابلهای برق، جنس عایق و روکش به کار رفته در آنهاست. علاوه بر دسته بندی، مشخصات ماده و آمیزه های مورد استفاده در ساخت عایق و روکش کابلها، نقشی تعیین کننده در کاربرد و شرایط نصب و بهره برداری از کابل دارند.

عایق و روکش ترموپلاستیک چیست؟

ساختار مواد ترموپلاستیک

موادی که تحت عنوان ترموپلاستیک (Thermoplastic) یا گرمانرم معرفی میگردند، به وفور در تولید عایق و روکش سیم و کابل های برق، کنترل و تلفن، به کار گرفته میشوند. ترموپلاستیک ها با حرارت دیدن نرم میشوند و میتوان آنها را به شکل دلخواه در آورد و پس از سرد شدن در همان شکل باقی خواهند ماند.

بر خلاف ترموستها و الاستومرها (مثل لاستیک و سیلیکون) که تنها یک بار عمل گرمادهی و شکل پذیری در آنها امکانپذیر است، مواد ترموپلاستیک را به دفعات میتوانیم گرما دهیم یا در صورت نیاز، تغییری در شکلشان ایجاد کنیم. از این مزیت میتوان برای بازیافت ترموپلاستیک ها استفاده کرد.

صنعت کابل قبل از گرمانرم ها

کابل های قدیمی

به کارگیری پلاستیکها در صنعت سیم و کابل به چندین دهه قبل بازمیگردد. در ابتدای تولید و استفاده از کابلها در خطوط تلگراف، تلفن و پس از آن شبکه برق در قرن 19 میلادی، استفاده از موادی مانند لاستیکهای طبیعی یا کاغذهای آغشته به روغن در ساخت بخشهای عایق و روکش کابلها رایج بود.

دسترسی انبوه به این مواد و ساخت آنها مشکل و هزینه بَر بود. از این رو، پس از تولید لاستیکهای مصنوعی، به کارگیری آنها در صنایع کابلسازی مورد توجه قرار گرفت. این لاستیکها در کنار مزایایی مانند نارسانایی خوب، انعطاف پذیری بالا، پایداری در برابر گرما، سرما، آب، اشعه فرابنفش و مواد نفتی و روغنی، دارای چند محدودیت یا عیب نیز بودند.

قیمت تولید نسبتاً بالا و عدم بازیافت، از جمله معایب و محدودیتهای عایقها و روکشهای لاستیکی ترموست به شمار میروند. از لاستیکهای مصنوعی همچنان در ساخت عایق و روکش شماری از کابلها استفاده میشود.

ویژگیهای یک ترموپلاستیک رایج

پی وی سی یک عایق گرمانرم (ترموپلاستیک) است و فرآیند تولید آن آسان بوده و رنگ پذیری بسیار خوبی دارد. این ماده قابل بازیافت خواهد بود و یک نارسانای الکتریسیته خوب به شمار میرود.

قیمت PVC به نسبت روکش لاستیکی، ارزان است. استقامتش در برابر رطوبت خوب خواهد بود و انعطاف پذیری در حد مطلوب و میانه ای دارد؛ هر چند در این دو ویژگی به پای لاستیکها نمیرسد.

خاصیت خود خاموش شوندگی دارد؛ یعنی در صورت سوختن، پس از قطع شعله آتش، خاموش میشود و آتش را گسترش نمیدهد. با افزودن پایدار سازها میتوان آن را در برابر مواد روغنی و UV مقاوم ساخت. دوام و طول عمر مفید مطلوبی دارد.

این تطبیق پذیری و دوام  در کنار هزینه پایین تولید پلاستیک، سبب شده اند که سالهای سال از انواع پلاستیک مخصوصاً پی وی سی در صنعت سیم و کابل استفاده گردد.

عایق و روکش پی وی سی (PVC) معروفترین و پر کاربردترین ماده ترمو پلاستیک در صنعت روز سیم و کابل است. PE (پلی اتیلن)، PP (پلی پروپیلن) و PUR (پلی اورتان) هم از دیگر ترموپلاستیکهای مورد استفاده در ساخت روکش میانی و نهایی برخی از انواع کابل برق یا کابل کنترل به شمار میروند.

گفتنیست با هدف جلوگیری از آسیب به محیط زیست، برخی از تولید کنندگان تلاش میکنند مقدار پلاستیک کمتری در ساخت سیم و کابلها به کار برند. یا در اقدامی دیگر، به موضوع بازیافت دقیق پلاستیکها برای تولید محصولات جدید توجه بیشتری خواهند داشت.

انواع کابل با روکش ترموپلاستیک

انواع کابل با روکش ترموپلاستیک

از مواد گرمانرم یا ترموپلاستیک میتوان در ساخت عایق یا روکش کابلهای مختلفی استفاده نمود. در اینجا به برخی از آنها اشاره میشود:

  1. کابلهای افشان سبک و معمولی با عایق و روکش ترموپلاستیک
  2. کابل مفتولی سبک با عایق و روکش گرما نرم
  3. کابلهای فشار ضعیف زمینی مسی و آلومینیومی با عایق و روکش گرمانرم
  4. کابلهای LV زره دار با روکش نهایی ترموپلاستیک
  5. کابل فشار متوسط آلومینیومی و مسی با پوشش بیرونی ترموپلاستیک
  6. کابلهای کواکسیال با روکش ترموپلاستیک
  7. کابل های تلفن داخل ساختمانی با عایق و روکش گرمانرم
  8. کابلهای فرمان یا کنترل افشان ساده و شیلد دار با عایق و روکش ترموپلاستیک
  9. کابل های کنترل زمینی با پوشش نهایی گرمانرم
  10. کابلهای ابزار دقیق با پوشش خارجی ترموپلاستیک

فروش کابل ترموپلاستیک

با توجه به کاربرد و تقاضای بالای انواع کابل با روکش ترموپلاستیک، فروش این محصولات در صدر برنامه های دپارتمان فروش قرار دارد. برای انتخاب محصول مناسب میتوانید از خدمات مشاوره خرید بهره مند شوید. سفارشهای خود را با ما در میان بگذارید.