کابل با عایق و روکش TPE

منظور از کابل TPE در این بخش، کابلهایی هستند که در ساختار آنها از مواد Thermoplastic Elastomer استفاده شده است. درباره این کابلها بیشتر خواهیم گفت.

TPE چیست؟

همانطور که اشاره شد، TPE حروف اختصاری برگرفته از Thermoplastic Elastomer میباشند. ترموپلاستیک الاستومرها، پلاستیکهای گرمانرمی هستند که برخی از ویژگیهای الاستومرها یا لاستیکهای مصنوعی را دارا خواهند بود.

دو گروه اصلی مواد عایقی پلیمری در صنعت سیم و کابل، ترموپلاستیکها و الاستومرها یا مواد کشسان هستند. هر کدام از این گروه مواد نارسانا که در ساخت عایق و روکش کابلها به کار میروند، مزیتها و محدودیتهایی دارند.

میتوان گفت که متخصصان دانش پلیمر و مواد، با ساخت TPE یا TPR ها، تلاش کرده اند آمیزه ای به دست آید که شماری از مزایای این دو گروه را باهم داشته باشد.

بنابراین، TPE و انواع کابل TPE را از نظر ویژگیهای مکانیکی و شیمیایی، میتوان حد میانه کابلهای پلاستیکی و لاستیکی به شمار آورد. به عبارت دیگر، ترموپلاستیک الاستومر یا ترموپلاستیک رابرها، ترکیب فیزیکی پلیمرهای پلاستیکی و لاستیکی هستند.

مزایای کابلهای ترموپلاستیک الاستومر

  1. انعطاف پذیرتر از کابلهای PVC هستند.
  2. بیشینه دمای قابل تحملشان 85+ درجه سلسیوس است.
  3. قیمت کابل TPE معمولاً ارزانتر از کابلهای لاستیکی ترموست میباشد.
  4. مقاومت خوبی در برابر حلّالها نشان میدهند.
  5. پایداریشان در مواجهه با روغن و آب مطلوب است.
  6. به نسبت روکشهای لاستیکی، تولیدشان به انرژی کمتری نیاز دارد.
  7. مشابه ترموپلاستیکها و برخلاف الاستومرهای ترموست، قابل بازیافت خواهند بود.

در کنار مزایا، معایب یا محدودیتهایی نیز برای کابلهای ساخته شده با روکش TPE وجود خواهد داشت. استحکام کششی، استقامت و حفظ نرمی در دماهای پایین و بازیابی فرم پس از قرار گرفتن تحت بار در کابلهای TPE کمتر از کابلهای لاستیکی ترموست است. اشاره شد که کابلهای ترموپلاستیک الاستومر، ارزانتر از کابلهای رابر خواهند بودند؛ اما قیمت آنها بیشتر از کابلهای پی وی سی است.

انواع کابل TPE

کابل TPE

از TPE ها با ترکیبهای مختلف، میتوان در ساخت بسیاری از انواع کابلها بهره برد. اغلب، این متریال برای تولید کابلهای قابل انعطاف انتخاب میگردد. برخی از تولید کنندگان، از این آمیزه در تولیدات جاری یک یا چند نوع کابل استفاده میکنند. گروهی دیگر نیز، تولید کابلهای گوناگون با عایق و روکش TPE را وابسته به سفارش مشتریان قرار داده اند.

این مجموعۀ تجاری، دو محصول زیر را به ترتیب با تولید انبوه و دیگری تولید سفارشی از برند معتبر، ارائه مینماید:

  • کابل برق افشان TPE تک هسته با رسانای بسیار انعطاف پذیر مسی کلاس 6، روکش مشکی، در سایزهای 25×1، 35×1، 50×1، 70×1 و 95×1 میلیمتر مربع و ولتاژ اسمی (1.2) 0.6/1 کیلوولت (عکس بالا)
  • کابلهای کنترل با عایق یا روکش TPE در سایزهای گوناگون