فروش انواع کابل Twisted Pair

با ما همراه شوید تا برایتان از چیستی و انواع کابل Twisted Pair بگوییم. آنچه که به دنبالش هستید را در این مرکز فروش خواهید یافت.

کابل Twisted Pair چیست؟

کابل Twisted Pair چیست؟

برگردان این واژه انگلیسی به زبان پارسی میشود: «زوج به هم تابیده». دو دلیل مهم برای این که رشته های کابل به صورت زوج به هم تابیده تولید شوند، وجود دارد:

 1. به حداقل رساندن نشت سیگنالها به رشته های مجاور
 2. کاهش اثرات نویزهای ایجاد شده توسط امواج الکترومغناطیسی

در بسیاری از کاربردها حداقل به دو رشته سیم برای انتقال داده ها نیاز خواهد بود. با تاباندن این دو رشته به یگدیگر، یک زوج رشته به هم تابیده (TP) ایجاد میشود. این زوج رشته ها در کنار هم قرار میگیرند و کابلهای زوجی را میسازند. امواجی که از این سیمها عبور میکنند، الکتریکی هستند و به تبع آن میتوانند خواص الکترومغناطیسی و خازنی ایجاد کنند.

موضوع شماره یک را “Cross Talk” یا «همشنوایی» نامیده اند. احتمالاً همه ما با این اثر، خصوصاً در سالهای گذشته مواجه شده ایم. زمانی که با تلفن ثابت در حال گفت و گو بوده و صدای ضعیف شخص سومی هم به گوش ما میرسید، با همین اثر همشنوایی یا همشنوی رو به رو بودیم.

به عبارت ساده، امواج عبوری از رشته های مجاور نشت پیدا میکند و به رشته های خط تلفن ما میرسد و موجب میشود همزمان چند سیگنال را دریافت کنیم. این پدیده در امواج غیر صوتی نیز رخ میدهد و سبب تضعیف یا تغییر در آنها میگردد.

نویزها و تداخلات الکترومغناطیسی یا “Electromagnetic Interference” که به اختصار EMI نوشته میشود نیز آثار تضعیفی مشابهی خواهند داشت. اگر نسبت این نویزها به سیگنال اصلی عبوری از رشته های کابل بالا رود، سرعت تبادل داده ها و ظرفیت خط بسیار کاهش پیدا خواهد کرد، سیگنالها تغییر خواهند کرد و حتی موجب قطع ارتباط خواهد شد. منابع انتشار این نویزها میتوانند کابلهای برق، الکتروموتورها، ترانسفورمرها و موارد مشابه دیگر باشند.

زوجی کردن رشته های کابل، یکی از راهکارهای مقابله با این دو اثر نامطلوب است.

کاربرد یا انواع کابل Twisted Pair

حال که دانستیم علت اصلی ساخت کابلها با روش زوج به هم تابیده چیست، نگاهی خواهیم داشت بر کاربردها و تنوعی که در این گروه از کابلها وجود دارد:

 • کابلهای شبکه: که در برقراری شبکه های کامپیوتری محلی، انتقال داده و دیتا و دوربینهای مدار بسته استفاده میشوند.
 • کابلهای ابزار دقیق: ارتباط میان ادوات و تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق را در صنایع گوناگون بر عهده دارند.
 • برخی از کابلهای BUS مانند پروفی نت و KNX: در اتوماسیون صنایع و هوشمند سازی ساختمانها استفاده میگردند.
 • کابل های بلدن: برای انتقال پر سرعت اطلاعات در صنایع، کنترل فرآیندها، سیگنالینگ و ارتباط تجهیزات الکترونیک صنعتی به کار گرفته میشوند.
 • گروهی از کابلهای کنترل و پردازش دیتا

افزون بر کاربرد، این کابلها از نظر تعداد Core ها، قطر آنها، اجزای حفاظتی، جنس روکش و طول تاب یا تعداد پیچش رشته ها به هم در واحد طول نیز دارای گوناگونی خواهند بود. این باعث میشود که در هر کدام از عناوین مذکور با زیر گروههای متعددی رو به رو باشیم. در ادامه درباره این تنوع و زیر گروهها بیشتر خواهیم گفت.

کابل زوجی شبکه

کابل Cat6 SFTP

زمانی که از انواع کابل Twisted Pair سخن به میان می آید، اولین گروه از محصولاتی که به ذهن خطور میکنند، همین کابلهای شبکه هستند. شاید دلیل این موضوع، وضوح به هم تابیده بودن زوج رشته ها در این کابلهاست. تعداد پیچش دو رشته به یکدیگر در کابل شبکه بیشتر از دیگر انواع کابل توئیستد پِیر میباشد.

کابلهای شبکه که با اسامی کابل LAN یا کابل اترنت نیز معرفی میشوند، دارای دسته بندی خاص خود هستند. این کتگوریها عبارتند از:

 • Cat 5E
 • Cat 6
 • Cat 6A
 • Cat 7

همه کابلهای یاد شده دارای 4 زوج رشته اند. وجوه تمایز این دسته بندیها شامل قطر رشته های مفتولی مسی، اجزای جدا کننده فیزیکی، ساختار حفاظتی و همان نکته مهم طول تاب و مقدار پیچش زوج رشته ها به همدیگر است.

این تغییرات سبب میشوند که پهنای باند، سرعت انتقال اطلاعات و مسافت قابل پشتیبانی در این گروهها متفاوت از یکدیگر باشد و هر کتگوری با عدد بالاتر، حداقل در یکی از این سه شاخصه قویتر از دسته قبلی خویش خواهد بود.

همانطور که گفتیم، این کابلها از نظر ساختار حفاطتی نیز دارای تنوع هستند که از این قرارند:

 1. UTP یا زوج رشته به هم تابیده بدون شیلد
 2. F/UTP دارای یک فویل کلی بر روی همه زوج رشته ها
 3. SF/UTP دارای یک فویل و شیلد بافته شده بر روی مجموع  زوج رشته ها
 4. S/FTP چهار فویل مستقل برای هر زوج رشته و یک شیلد بافته شده برای مجموع آنها
 5. F/FTP چهار فویل مستقل برای هر Twisted Pair و یک فویل کلی

جنس روکش نیز میتواند متفاوت باشد که شامل کابل شبکه با روکش PVC ، روکش PE و یا LSZH خواهند بود. همین تنوع جنس روکش و یا استفاده از روکش اضافی و آرمور سبب میشود دو گروه کابلهای شبکه Indoor و Outdoor ایجاد گردند.

کابل های ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق طبق استاندارد EN 50288-7

این کابلها به صورت تک زوج و چند زوج تولید میشوند. رسانای این کابلها مس نیمه افشان یا افشان خواهد بود. حفاظت الکترواستاتیکی و الکترومغناطیسی این کابلها غالباً به دو روش کلی زیر صورت میپذیرد:

 • یک فویل آلومینیومی متصل به سیم تخلیه بر روی مجموع زوج رشته ها: Overall Screen, OS
 • فویلهای مستقل برای هر زوج رشته PiMF با سیم تخلیه + یک فویل نهایی: Individual & Overall Screen; IS/OS

در نوع زوجی، رنگ رشته ها اغلب سفید و مشکی خواهد بود. مقدار پیچش زوج رشته در این کابلها غالباً کمتر از کابلهای شبکه است. جنس عایق کابلهای Instrumentation یکی از گزینه های پی وی سی، پلی اتیلن، XLPE، سیلیکون و یا XLPE به همراه نوار میکا میباشد. روکش نهایی این کابلها نیز از PVC، LSZH و یا سیلیکون ساخته میشود.

کابل ابزار دقیق اوت دور به صورت زره دار نیز قابل ارائه است. زره یا آرمور در این کابلها معمولاً SWA (مفتولهای فولادی گالوانیزه) یا SWB (سیمهای بافته شده از فولاد گالوانیزه) است.

کابل های BUS و KNX

کابل KNX دو زوج

بعضی از انواع کابل BUS به صورت زوجی ساخته میشوند. پر کاربردترین نوع کابل BMS نیز دارای 2 رسانای مسی مفتولی 0.8 میلیمتری Twisted Pair با رنگ عایق قرمز، مشکی و سفید و زرد است. شیلد این کابلها نیز از فویلهای Al/PET و درین وایر تشکیل یافته است. جنس عایق و روکش کابلهای BUS یکی از موارد PUR, PVC و یا LSZH است.

کابلهای Belden

بلدن علاوه بر آنکه نام یک شرکت و برند است، عنوانی در دسته بندی گروهی از کابلها که با استاندارد دقیق برای تبادل اطلاعات و سیگنالها و غالباً در مراکز صنعتی استفاده میشوند، خواهد بود.

این کابلها با کد بندی و شماره های خاص از یکدیگر متمایز میگردند. از هادیهای مسی یا مس قلع اندود با سایزبندی AWG برخوردارند. شمار قابل توجهی از این کابلها به شکل زوج به هم تابیده هستند و دارای تنوع تعداد رشته ها میباشند.

از LSHF, LSF, PVC و یا PE برای ساخت روکش کابلهای بلدن استفاده میگردد. این کابلها به شکل بدون شیلد و شیلددار تولید میشوند.

کابل کنترل زوجی فویل و شیلد دار

کابل LiY(St)CY شیلد و فویل دار

این کابلها با رسانای فاین استرندد مس قلع اندود و تعداد 1 تا 25 توییستد پر تولید میگردند. در ساختار آنها از یک حفاظ فویل آلومینیومی و یک شیلد بافت مس قلع اندود استفاده شده است.

از کاربردهای کابل LiY(St)CY میتوان مدارهای کنترل کامپیوتری، سیستمهای کنترل فرآیند، مدارهای اندازه گیری و سیستمهای سیگنالینگ و پردازش دیتا را یاد کرد.

استاندارد کابلهای زوجی

وجود استانداردها موجب میشود که کابلها با مشخصات معینی تولید شوند و انتخاب و استفاده از آنها راحتتر باشد. برای کابلهای زوجی نیز استانداردهای مخصوصی وجود دارد که در اینجا مروری بر آنها داریم:

 • IEC/ISO 11801, TIA 568 C.2: استاندارد کابلهای شبکه
 • BS/EN 50288, BS 5308-1&2: استاندارد کابلهای ابزار دقیق
 • EN 50090, IEC 61158: استاندارد کابلهای باس و BMS
 • VDE 0815: استاندارد کابلهای تلفن و پردازش دیتا
 • Belden: استاندارد مخصوص کابلهای بلدن

فروش انواع کابل Twisted Pair

فروش کابل های Twisted Pair

این مرکز تجاری، بخش جداگانه ای را مختص کابلهای زوجی نموده و آماده ارائه محصولات این بخش به مشتریان گرامیست. با توجه به حجم درخواستها، اولویت بندی فروش انجام میشود.

هم اکنون انواع کابل شبکه، کابلهای ابزار دقیق، کابل کنترل و کابل KNX در فهرست فروش کابلهای زوجی قرار دارند.