آشنایی با نمره کابل جوشکاری

پس از مطالعه این نوشتار، به طور کامل با نمره کابل جوشکاری و سه شیوه رایج سایزبندی این کابلها در کشورهای گوناگون آشنا خواهید شد.

سایز کابل جوشکاری، رابطه مستقیمی با توانایی آن در انتقال جریان الکتریکی (آمپر) مورد نیاز عملیات جوش با قوس الکتریکی از طریق الکترود دارد. به عبارت ساده، هر چه قدر قطر و سطح مقطع کابل جوش بیشتر باشد، قادر به عبور آمپر بیشتر با افت ولتاژ اندک و بدون افزایش شدید دمای کابل خواهد بود.

نمره کابل جوشکاری

منظور از نمره، همان سایز یا اندازه کابل جوش است. در کشورهای مختلف، از روشهای متفاوتی برای سایزبندی کابلها استفاده میشود. در این بخش به شما از 3 روش متداول در گفتن و نوشتن سایز کابلهای جوش خواهیم گفت:

  1. سایزبندی بر پایه سطح مقطع رسانای مسی کابل مطابق استاندارد IEC و استاندارد ایران
  2. سایز بندی بر اساس استاندارد آمریکایی؛ AWG مخفف امریکن وایر گِیج
  3. اعلام سایز بر پایه قطر تقریبی خارجی کابل (با احتساب روکش)

دو شیوه نخست در مورد دیگر انواع کابل برق نیز به کار میرود. شیوه سوم اما بیشتر متوجه کابلهای جوشکاریست. در جدول زیر، هر سه مورد را آورده ایم و اشاره کرده ایم که هر سایز در هر روش معادل کدام سایز در روش دیگر است. لطفاً توجه بفرمایید:

نمره کابل جوشکاری

با دقت در جدول بالا در مییابیم که مثلاً عنوان کابل جوش نمره 18 در بازار ایران به کابلی اشاره دارد که سطح مقطع رسانای آن 70×1 میلیمتر مربع است و سایز معادل آمریکایی آن 2/0 یا 00 (دو صفر گیج) میباشد.

به این دلیل که سایز بندی کابلها و سیمهای عایقدار در استاندارد ملی ایران شماره 3084 بر مبنای سطح مقطع رسانای آنهاست، نمره کابل های جوشکاری ساخت ایران با همان روش نخست که سازگار با استاندارد بین المللی نیز هست، بر روی کابلها درج میگردد؛ برای مثال: 35×1، 50×1 یا 95×1.