کابل AWA | کابلهای زره دار تک هسته

کابل AWA نامیست که غالباً برای معرفی کابلهای قدرت زره دار تک هسته (Single Core) که در سیستمهای الکتریکی AC کار میکنند، به کار میرود.

AWA به چه معناست؟

کابل N2XSYRY

AWA بر گرفته از سر واژه های انگلیسی “Aluminium Wire Armour” است که برگردان پارسی آن میشود: «زره سیمی آلومینیومی». کابلهای آرمردار یا زره دار به گروهی از کابلها گفته میشود که از لایه ای فلزی برای افزایش استحکام مکانیکی در ساختار و اجزای تشکیل دهنده آنها استفاده میگردد.

کابلهای زرهدار میتوانند به طور مستقیم در زیر خاک نصب شوند. این کابلها در برابر تنشها و آسیبهایی که از نیروهای فشار، ضربه و کشش حاصل میشود، از استقامت مطلوبی برخوردار خواهند بود.

آرمور در کابلها میتواند شکل و جنس مختلفی داشته باشد. دو نوع سیمی و نواری، اَشکال متداول آرمر در کابلهای برق به شمار میروند. آلومینیوم و فولاد نیز دو فلز رایج برای ساخت زره کابلها هستند.

چرا زره آلومینیومی؟

کابل 1 در 300 زره دار

حال که دانستیم مقصود از کابل AWA، کابل قدرت با زره سیمی آلومینیومیست، این پرسش مطرح میشود که چرا از فلز آلومینیوم برای ساخت زره در این کابلها استفاده میگردد؟ در حالی که در ذهنها فولاد استحکام بیشتری دارد، دلیل انتخاب آلومینیوم برای ساخت آرمور چیست؟

برای جواب این سؤال، باید به سراغ خواص الکترومغناطیسی فلزات برویم. در مقدمه اشاره کردیم که این زره بیشتر در کابلهای قدرت تک رشته AC (جریان متناوب) دیده میشود. میدانیم که با عبور جریان برق از یک رسانا، میدان مغناطیسی در آن ایجاد میگردد. این میدان اگر حاصل از جریان الکتریکی متناوب باشد، در فلزات مغناطیسی مجاور ولتاژ القاء خواهد نمود.

حال اگر فلزی که در بخش زره کابلهای تک کُر هست، از جنس فولاد باشد که یک فلز مغناطیسیست، القاء ولتاژ از رسانای کابل بر روی آن و جاری شدن جریان، سبب تلفات حرارتی در زره میگردد. این حرارت، ظرفیت انتقال جریان و توان الکتریکی در کابل را کاهش میدهد و در صورت ادامه دار بودن میتواند موجب آسیب به ساختار کابل گردد.

در کابلهای سه فاز چند هسته (Multi Core) برق، به دلیل اختلاف فاز 120 درجه ای میان فازها، برآیند این میدان مغناطیسی صفر خواهد بود و مسئله القای ولتاژ بر روی زره تقریباً منتفی میگردد. بنابراین در کابلهای قدرت چند کُر میتوان از زره فولاد گالوانیزه استفاده نمود.

اما در کابلهای Single Core AC باید به سراغ انتخاب یک فلز غیر مغناطیسی برویم. آلومینیوم همان گزینه مناسب خواهد بود که ضمن سبکی و مغناطیس نشونده بودن، از استحکام مکانیکی مطلوبی برخوردار است و در برابر خوردگی مقاومت خوبی نشان میدهد. بنابراین در کابلهای قدرت تک رشته AC از زرههای آلومینیومی استفاده میگردد.

انواع کابل AWA

در جدول زیر فهرست کابلهای قدرت آلومینوم و مسی تک هسته را با زره سیمی آلومینیومی در رده فشار ضعیف، ولتاژ متوسط و فشار قوی مشاهده مینمایید:

انواع کابل AWA

همانطور که اشاره شد، نقطه اشتراک همه این کابلها وجود آرمر سیمی آلومینیومی در ساختارشان است. قطر مفتولهای آلومینیومی در بخش زره کابلها مطابق استاندارد و بر اساس قطر کابل در زیر زره تعیین میگردد. بر این اساس، قطر سیمهای زره گرد یکی از موارد 0.8، 1.25، 1.6، 2.0، 2.5 و 3.15 میلیمتر خواهد بود.

سایز کابل های AWA نیز از تنوع بالایی برخوردار میباشد. مثلاً میتوان برای کابلهای LV سایز 16×1 تا 300×1 میلیمتر مربع، برای کابلهای MV سایز 50×1 تا 630×1 میلیمتر مربع و برای کابلهای فشار قوی سایزهای 500×1 تا 2500×1 میلیمتر مربع را اعلام نمود.

فروش کابل AWA

تأمین و تحویل کابل های برق زمینی با زره سیمی آلومینیومی، مطابق با درخواست و سفارش مشتریان محترم انجام میشود. گروهی از این کابلها (مانند 20 کیلوولت مسی) تقاضای بیشتری را به خود اختصاص داده اند و تولید آنها پی در پی است. بر این اساس، تحویل این دست محصولات در زمان کوتاهتری صورت میگیرد.

در مورد کابلهای دیگر نیز پس از دریافت سفارش مشتریان و ارجاع به واحد تولید، زمانبندی ساخت و تحویل اطلاع رسانی میگردد.