کابل شبکه با روکش PVC

کابل شبکه با روکش PVC شامل نمونه های متنوعی از کابلهای شبکه میشود که جنس روکششان یک نقطه اشتراک مهم برای آنها به شمار میرود.

روکش کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه PVC

قبل از آنکه راجع به روکش پی وی سی و مشخصات آن بگوییم، بد نیست در ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم تا موضوع بحث کاملاً واضح و آشکار شود. روکش در کابلها غالباً لایه بیرونی و خارجی آنهاست. پوشش و محافظت از اجزای داخلی کابل و کنار هم نگاه داشتن آنها، مهمترین وظیفه روکش محسوب میگردد.

روکش پلیمری کابلها را در انگلیسی بریتیش Sheath و در زبان انگلیسی ایالات متحده، Jacket مینامند.

اهمیت جنس روکش کابل

حال که دانستیم منظور از روکش در کابلها چیست، شاید پرسشی دیگر به ذهنها خطور نماید. آیا مهم است که روکش کابل شبکه PVC باشد یا از ماده ای دیگر ساخته شده باشد؟ و اساساً جنس روکش چه اثراتی خواهد داشت؟

همان طور که گفتیم، وظیفه اصلی روکش در کابلها حمایت از ساختار و حفظ یکپارچگی آنهاست. از طرفی چون در بخش خارجی کابل قرار دارد، در ارتباط مستقیم با محیط و شرایط حاکم بر آن خواهد بود.

از این توضیحات متوجه میشویم که با متفاوت بودن شرایط و مشخصات محیط نصب کابل، طبیعیست که روکش کابل بایستی با این ویژگیها حداکثر سازگاری را داشته باشد تا بتواند به خوبی نقش خود را ایفا کند.

افزون بر این، ملاحظات ایمنی و اقتصادی نیز در انتخاب متریال مناسب برای ساخت روکش کابلها مؤثر خواهند بود.

ویژگیهای کابل شبکه با روکش PVC

یکی از آمیزه های رایج برای تولید روکش کابلهای شبکه، پلی وینیل کلراید است که به اختصار PVC نام دارد. پی وی سی یک ترموپلاستیک محبوب و متداول در ساخت روکش بسیاری از انواع کابل برق و کنترل نیز هست. اگر بخواهیم ویژگیهای کابلی که با این روکش ساخته شده است را برشماریم، باید به مشخصات همین کامپند اشاره کنیم.

ابتدا مزایای PVC را مرور میکنیم:

 • تولیدش آسان است.
 • از گروه عایقهای گرمانرم (ترموپلاستیک) است و قابلیت بازیافت خواهد داشت.
 • رنگ پذیری آن مطلوب است؛ یعنی میتوان روکش کابلها را با رنگهای متنوعی تولید نمود.
 • قیمت نسبتاً پایینی دارد.
 • از طریق افزودنیها، انعطاف پذیری خوبی پیدا میکند.
 • طول عمر بالایی دارد.
 • Flame Retardant و خود خاموش شونده است؛ یعنی در صورتی که در معرض شعله قرار بگیرد، آن را گسترش نخواهد داد.

این مزایا سبب میشوند که پی وی سی به مهمترین انتخاب تولید کنندگان سیم و کابل برای ساخت عایق و روکش محصولاتشان تبدیل شود. در کنار این مزایا، معایب و نقاط ضعفی هم برای PVC ها وجود دارد:

 • در حالت پیش فرض، از موادی به شمار میروند که در زمان سوختن دود زیادی تولید میکنند.
 • سوختن آنها موجب انتشار گازهای هالوژنی میشود که در ترکیب با بخار آب موجود در هوا به اسیدهای خطرناک و مخرب تبدیل خواهند شد.

این دو مورد سبب میگردد که در برخی محیطها و شرایط نصب، استفاده از روکش پی وی سی برای کابلهای شبکه مناسب نباشد و از موارد دیگری استفاده گردد.

انواع کابل شبکه با روکش پی وی سی

 1. Cat6 UTP
 2. Cat6 FTP
 3. Cat 6 SFTP

اینها نمونه های پر کاربرد از انواع کابلهای LAN یا اترنت هستند که PVC یکی از انتخابهای متداول برای ساخت بخش روکش نهایی آنهاست. مطابق آنچه که گفتیم، میتوان روکش پی وی سی این کابلها را در رنگهای مختلف تولید نمود.

مقایسه روکش PVC با روکشهای PE و LSZH

در جدول زیر، نگاهی بر مهمترین ویژگیها، نقاط اشتراک و تفاوتهای میان این سه نوع روکش در کابلهای شبکه داریم:

مقایسه روکش کابل های شبکه

بر این اساس، در کابلهای شبکه ای که برای نصب Indoor ساخته میشوند و شرایط تهویه مناسبی در ساختمان محل نصب وجود دارد، روکش PVC یک گزینه مطلوب و مقرون به صرفه خواهد بود.

اما در ساختمانهایی که با تراکم جمعیت رو به رو هستند، یا از تهویه طبیعی بی بهره اند و یا تجهیزات حساس در آنجا وجود دارند، سراغ کابل شبکه LSZH خواهیم رفت.

همین طور برای نصب در فضای باز و بیرون از ساختمانها، معمولاً کابل شبکه با روکش PE گزینه بهتری به شمار خواهد رفت.

فروش کابل شبکه با روکش PVC

با آگاهی بخشی در مورد خصایص محصولات مختلف، تلاش میکنیم بهترین پیشنهاد را برای پروژه های مشتریان ارائه کنیم و آنها را در انتخاب کابل مناسب یاری نماییم.

اگر انتخاب شما برای اجرای شبکه ها و سیستمهای کامپیوتری، استفاده از کابلهای شبکه مسی با روکش پی وی سی است، با تأمین بهترین و مطمئنترین محصولات، اعتماد شما را ارج خواهیم نهاد.